XX.yüzyıl'da mekanı etkileyen başlıca akımlar
Major movements affecting space in 20th century
- Tez No: 562284
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MAHMUT ATİLLA SÖĞÜT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Mimarlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
19. yüzyılda, özellikle Endüstri Devrimi'nden sonra, insan hayatını etkileyen birçok yenilik ile birlikte, mekan tasarımlarında da önemli değişimler meydana gelmiştir. Üretimin makineleşmesi ve seri üretime geçilmesi ve insan gücüne duyulan ihtiyacın önemli derecede azalması ile birlikte tasarımcıların ve sanatçıların bakış açılarını değiştirmiş ve üretimlerine de yansımıştır. Bu etkiler günümüze kadar gelerek bugünün tasarımlarına da ilham kaynağı olmuştur. 20. yüzyılda tasarım ve mimariye, dolayısıyla mekan diye tanımladığımız yaşam alanlarımız üzerinde, zamanın akışı içerisinde meydana gelen sosyal, siyasal, ekonomik olaylar ile bilim ve teknolojideki gelişmelerin ne gibi etkileri olduğu irdelenmiştir. İnsan var olduğu sürece barınma ve günlük hayatını sürdürmek için bir alana ihtiyaç duyacağı bir kavram olarak mekan incelenmiş ve örneklerle tanımlanmıştır. 20. yüzyıl mekanını etkileyen akımlar incelenirken, kaçınılmaz olarak bu dönemde insanlığın yaşayışını etkileyen ve akımların oluşumunu tetikleyen olaylara değinilmiştir. Tarihsel süreç içerisinde birçok gelişim sürecinden geçerek oluşan sanat, tasarım ve mimari akımlar, uygulayıcıların fikirlerine yeni bakış açıları ekleyerek mekanlara nasıl yansıttıklarını örneklerle ifade ederek bahsedilmiştir. Bugünün tasarımlarında 20. yüzyıl akımlarının ne ölçüde etkili olduğu, hangi akımların daha çok iz bıraktığı ve tasarımcılar tarafından geleceğin mekanlarına yön verecek işlere imza attığını örneklerle incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the nineteenth century, especially after the Industrial Revolution, with the many innovations affecting human life, significant changes occurred in space designs. With the mechanization of production and the production of mass production and the significant decrease in the need for manpower, it has changed the perspectives of designers and artists and reflected on their production. These influences have come to our day and have inspired the designs of today. In the 20th century, the effects of social, political, economic events and the developments in science and technology were examined on our living spaces which we defined as design and architecture. As a concept, where people need a space for housing and daily life as long as they exist, the space has been examined and identified with examples. In examining the movements affecting the location of the 20th century, the events that inevitably affected the life of humanity and triggered the formation of movements were mentioned. In the historical process, art, design and architectural trends, which have been passed through many developmental processes, have been mentioned with examples by adding new perspectives to the ideas of the practitioners. In today's designs, the effects of 20th century movements have been examined with examples as to which currents left more traces and by the designers to guide the places of the future.