HIV-pozitif olgularda cryptococcus antijeninin lateral-flow testi ile araştırılması
Investigating cryptococcus antigen using lateral flow assay in HIV-positive patients
- Tez No: 562287
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET MACİT İLKİT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Cryptococcus neoformans özellikle CD4 sayısı düşük olan (200 hücre/L olan hastalar da araştırılmalıdır. Ayrıca, HIV ile ilişkili asemptomatik kriptokokkoz Türkiye'de nadir değildir ve bu durumun sistematik olarak araştılması gereklidir. HIV pozitif ve/veya AIDS hastalarında kriptokok meningoensefalitinin önlenmesi için güncel stratejiler endemik olmayan ülkelerde bile uygulamaya alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Cryptococcus neoformans causes life-threatening meningoencephalitis, particularly in HIV-positive individuals with low CD4 levels (< 100 cells/L). Although the burden of Cryptococcus meningoencephalitis (CM) in Turkey has been described as 0.13/100,000 individuals, asymptomatic individuals at risk of cryptococcosis should be screened for antigenemia to prevent the disease or for early CM diagnosis. Lateral flow assay (LFA) is used to detect Cryptococcus antigen (CrAg) in the cerebrospinal fluid and serum. Here, we determined the prevalence of Cryptococcus antigenemia in HIV-positive patients using the Dynamiker® CrAg-LFA, a point-of-care dipstick test. Patients' demographic data, CD4 count, HIV-RNA levels, and antiretroviral therapy status were also recorded. CrAg was detected in 28 (11%) of 254 HIV-positive adults screened. Importantly, 100 HIV-negative control adults were determined as negative for CrAg. The CrAg-LFA positivity rate in HIV-positive adults was statistically different than of HIV-negative controls (x2=11.970; P 200 cells/L) CD4 counts should be screened for asymptomatic cryptococcal antigenemia. HIV-associated asymptomatic cryptococcosis is not uncommon in Turkey, which warrants systematic screening. Updated strategies for the prevention of CM among HIV-positive and/or AIDS patients are warranted even in non-endemic countries.