Ünver Günay'ın Türk din sosyolojisine katkıları
Unver Gunay's contributions to Turkish religious sociology
  1. Tez No: 562291
  2. Yazar: METİN TOPALOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM YENEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Prof. Dr. Ünver Günay, Türkiye'de din sosyolojisinin oluşumuna derin dini bilgisi, sosyolojik bakış açısı, engin yöntem ve literatür bilgisi ile katkıda bulunan önemli Türk sosyologlarından biridir. Ünver Günay, çalışmalarının örneklemlerini Türk toplumu üzerine yoğunlaştırmış ve Türk toplumunun sosyal hayatı ve din olgusu arasındaki ilişkiyi esas inceleme konusu olarak belirlemiştir. Akademik hayatı boyunca din sosyoloji alanında birçok konuda çalışmalar yürütmüş Günay'ın en önemli eseri şüphesiz“Din Sosyolojisi”kitabıdır. Ayrıca Günay, Türk dini tarihi, göç ve din ilişkisi, laiklik, Ziya Gökalp, ziyaret yerleri ve dini gruplar gibi konulara da eğilim göstermiş birbirinden değerli eserler ortaya koymuştur. Çalışmalarında kantitatif ve kalitatif yöntemleri ayrı ayrı ve bir arada kullanarak nitelikli sonuçlar ortaya koymuştur. Günay çalışmalarında yalnızca bir durum tespiti yapmamış aynı zamanda fark ettiği sorunlara yönelik çözümler önermekten de hiçbir zaman geri durmamıştır. Günay'ın Türk din sosyolojisi için önemi dolayısıyla bu araştırmanın amacı; Prof. Dr. Ünver Günay'ın eserlerinden faydalanmak sureti ile görüşleri ışığında Türk din sosyoloji geleneğine katkılarını ve bakış açısını kavramsal temelde ortaya koymaktır.
Özet (Çeviri)
Professor Dr. Unver Gunay, deep religious knowledge to the formation of the sociology of religion in Turkey, sociological point of view, the vast literature methods and is one of the major contributors with knowledge of the Turkish sociologist. Mr. Unver Gunay focused his research on Turkish society and determined the relationship between Turkish social life and religion. He has conducted studies on many topics in the field of sociology of religion throughout his academic life. The most important book of Mr. Gunay is:“Din Sosyolojisi”. In addition, Mr. Gunay has dealt with valuable works such as Turkish religious history, migration and religion, secularism, Ziya Gokalp, places to visit and religious groups. He has demonstrated qualitative results using a combination of quantitative and qualitative methods separately and in his studies. Mr. Gunay has not only made a situation determination in his works but has never stopped suggesting solutions to the problems he has noticed. Mr. Gunay is important for Turkish sociology of religion therefore the purpose of this research; Professor Dr. Unver Gunay's contribution to the sociology of Turkish religion and its point of view on a conceptual basis in the light of his opinions by analyzing his works.