Programlanabilir lojik kontrolor (PLC) temelli iklim istasyonu için bitki su tüketimi yazılımının geliştirilmesi: Mısır (Zea mays L.) örneği
Development of plant water consumption software for climate station using programmable logic controller (PLC): Maize (Zea mays L.) case study
- Tez No: 562304
- Danışmanlar: PROF. DR. CAFER GENÇOĞLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyosistem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmada; bazı iklim parametreleri kullanarak FAO 56 Penman Monteith yöntemine göre günlük Referans evapotranspirasyon (ETo) miktarını hesaplayan, CODESYS-ST programlama dilinde bir iklim istasyonu yazılımının geliştirilmesi, mısırın bitki su tüketiminin hesaplanması ve mevcut verilerle karşılaştırılması amaçlanmıştır. Çalışma, Meteoroloji Genel Müdürlüğünden temin edilen Kahramanmaraş İli 2018 yılı günlük iklim verileri ile yürütülmüştür. İklim istasyonu yazılımı, Program Organizasyon Birimi (POU) altında PLC_PRG (PRG) programına ek olarak ET0_hesap (PRG), entegral (PRG) ve iklim_verileri (PRG) alt programlarından oluşturulmuştur. İklim verilerinin kaydedilebilmesi amacıyla write_sd_card (FB) fonksiyon bloğu kullanılmıştır. İklim istasyonu yazılımı kullanılarak günlük ETo değerleri hesaplanmıştır. Bu ETo değerleri, mısırın bitki katsayısı (kc) ile çarpılarak mısırın günlük bitki su tüketimi (ETc) belirlenmiş ve“Türkiye'de Sulanan Bitkilerin Su Tüketim Rehberi”ile karşılaştırılmıştır. Yazılımla hesaplanan ETc değerleri ve Rehberde verilen ETc değerleri arasındaki OMGH KOKH değerleri % 8.17 ve %0.55 olarak hesaplanmıştır. ETo ve ETc değerleri arasındaki ilişki ETc=2.1298 ETo-6.2876 (R2=0.9958) fonksiyonu ile ortaya koyulmuştur. Yazılımın genel olarak Rehberle uyumlu olduğu, günlük ETo ve ETc hesaplamalarında kullanılabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study; It is aimed to develop a climate station software in CODESYS-ST programming language which calculates the daily reference evapotranspiration (ETo) amount according to FAO 56 Penman Monteith method by using some climate parameters, calculating the plant water consumption of corn and comparing with the available data. The study was carried out with daily climate data of Kahramanmaraş Province in 2018 obtained from the General Directorate of Meteorology. The climate station software is composed of ET0_account (PRG), integral (PRG) and climate data (PRG) subprograms in addition to the PLC_PRG (PRG) program under the Program Organization Unit (POU). Write_sd_card (FB) function block was used to record the climate data. Daily ETo values were calculated using climate station software. Maize daily water consumption (ETc) was obtained by multiplying ETo values with maize crop coefficients (kc) and compared with values of“Türkiye'de Sulanan Bitkilerin Su Tüketim Rehberi”. The values of OMGH and KOKH between ETc values calculated with the software and ETc values given in“Türkiye'de Sulanan Bitkilerin Su Tüketim Rehberi”were calculated as 8.17% and 0.55%. The relationship between ETo and ETc values was determined as ETc = 2.1298 ETo-6.2876 (R2 = 0.9958). It was concluded that the results of software was generally compatible with values of“Türkiye'de Sulanan Bitkilerin Su Tüketim Rehberi”and could be used for daily ETo and ETc calculations.