Programlanabilir kontrolör (PLC) ile bir seranın sıcaklık ve nem kontrolü
- Tez No: 76240
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL COŞKUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Eğitim ve Öğretim, Electrical and Electronics Engineering, Education and Training
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
PROGRAMLANABİLİR KONTROLÖR (PLC) İLE BİR SERANIN SICAKLIK VE NEM KONTROLÜ ( Yüksek Lisans Tezi ) Ali SAYGIN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ağustos 1998 ÖZET Bu çalışmada, Programlanabilir Lojik Kontrolör (PLC) cihazı kullanılarak seralarda bitkilerin büyümesi için gerekli olan ortamın sıcaklık ve nem değerini sağlayan sistem gerçekleştirilmiştir. Bitkiler için gerekli olan çevre şartlarını sağlayan program, bilgisayarda hazırlanarak PLC cihazına yüklenmiştir. PLC, sensörlerden gelen ölçüm değerlerine göre seradaki ısıtma, soğutma, havalandırma ve sera içinde hava sirkülasyonu sağlayan sistemleri kontrol etmektedir. Ayrıca havadaki bağıl nem değeri ile topraktaki nem oram da sensörlerle ölçülerek ihtiyaç durumunda gerekli nemlendirme ve sulama sistemlerini çalıştırmaktadır. Çalışma sırasında sera yapı elemanlarının rüzgar, yağmur, kar gibi dış çevre şartlarından etkilenmemesi için de sensörler kullanılarak koruma sağlanmaktadır. Bilim Kodu : 626.01.01 Anahtar Kelimeler : Programlanabilir lojik kontrolör (PLC), sera Sayfa Adedi : 72 Tez Yöneticisi : Doç. Dr. İsmail COŞKUN
Özet (Çeviri)
11 CONTROL OF TEMPERATURE AND RELATIVE HUMIDITY IN THE GREENHOUSES BY PROGRAMMABLE CONTROLLER (PLC) (M. Sc. Thesis) Ali SAYGIN GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY August 1998 ABSTRACT In this study, a system with PLC providing temperature and relative humidity values for greenhouse crops, has been designed and implemented. The program, providing necessary surrounding condition for crops has been developed and loaded to the PLC. PLC controls temperature, cooling, climate and air circulation systems with aid of data provided from sensors. Also, relative humidity and soil moisture values are measured by sensors to operate humidity watering system when it is necessary. Additionally various sensors have been used to protect greenhouse components from outside conditions such as wind, rain and snow. Science code : 626.01.01 Key words : Programmable Logic controller ( PLC), Greenhouse Page number : 72 Adviser : Assoc. Prof. Dr. Ismail COŞKUN