Bir binanın inşaat aşamasındaki iş sağlığı ve güvenliğinin incelenmesi ve gerekli önlemlerin belirlenmesi
Investigation of occupational health and safety of a building under construction and determination of necessary measures
  1. Tez No: 562307
  2. Yazar: BEKİR GÜNDAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DOGAN ENGİN ALNAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kazalar, Mühendislik Bilimleri, Sağlık Eğitimi, Accidents, Engineering Sciences, Health Education
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Tehlikeli iş kollarından biri de inşaat sektörüdür. İnşaat ile ilgili iş kazaları ülkemiz için önemli bir sorun oluşturmaktadır. İnsan yerine üretimin öncelikli olması, iş kazalarının artmasının temel nedenlerinden biridir. Çalışmada, ilk olarak işveren, şantiye şefleri ve bina yapımında çalışan işçiler ile bir araya gelerek bina yapımının hangi aşamalardan geçtiği, hangi tür araç - gereç ve aletlere ihtiyaç duyulduğu, yapılan işte ne derecede yetkinlik gerektiği, karşılaşılan sorunların ne olduğu gibi birçok konuda görüş alış verişi yapılıp olması gerekenler istişare edilecektir. İş kazalarının hangi saatlerde ve daha çok hangi yaş grubunda olduğu, özellikle hangi mesleği yapan işçilerin daha fazla iş kazası geçirdiği ve en çok rastlanan kaza tipleri tartışılacaktır. Yeni yapılacak ve yapım aşamasında olan binaların aynı düzeydeki durumları için iş sağlığı ve güvenliği yönünden kontrolleri sağlanıp kendi aralarında karşılaştırılmaları yapılacaktır. Karşılaştırılan bu binalar arasında; iş güvenliği yönünden tehlikeli durumların ve davranışların tespiti, inşaatta kullanılan aletlerin kullanımı, çalışma esnasında kişisel koruyucu donanım kullanımı, emniyet mesafelerine uyum, binanın tehlike ve risk içeren bölgelerinde gerekli tedbirler alınıp alınmadığı kontrol edilerek raporlanacaktır. Bir binanın yapım aşamasında meydana gelebilecek kaza tipleri tespit edilecek, bina yapımında aynı mesleği yapan kişilerle fikir alışverişi yapılacak ve olası kazalar hakkında alınması gereken iş güvenliği önlemleri ile ilgili bilgilendirme yapılacaktır. Yapılan bu kontroller neticesinde risk analizleri yapılıp kazaların önlenmesi için gerekli olan tedbirler belirlenecektir.
Özet (Çeviri)
One of the dangerous business branches is the construction sector. Construction accidents cause a major problem for our country. The priority of production instead of human is one of the main reasons for the increase of work accidents. In the study, firstly the employer, site chiefs and workers working in the construction of the building to come together with the stages of building construction, what kind of equipment and tools needed, the degree of competence in what is needed, the problems encountered in many issues such as the exchange of views what has to be done will be consulted. The working hours of the accidents and in which age group, especially which the occupation workers have accidents and the most common types of accidents will be discussed. Occupational health and safety controls shall be carried out for the same level of the buildings not yet made construction and under construction, and comparisons shall be made between them. Among these compared buildings; identifying dangerous situations and behaviors in terms of work safety, use of tools used in construction, use of personal protective equipment during operation, adaptation to safety distances, taking into account the necessary measures in the danger and risk areas of the building will be reported by checking. The types of accidents that may occur during the construction of a building will be determined, information will be exchanged with the people doing the same job in the construction of the building and information will be given about the occupational safety measures to be taken about possible accidents. As a result of these controls, risk analyzes will be carried out and measures necessary to prevent accidents will be determined.