Sık kullanılan antidepresan ilaçlar için LC-MS/MS ile eş zamanlı analiz yöntemi geliştirilmesi
Development of simultaneous analysis method of frequently used antidepressant drugs by LC-MS/MS
  1. Tez No: 562306
  2. Yazar: MEHMET KAMİL TEMEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜMİT ERGUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışmada, sık kullanılan antidepresan ilaç etken maddeleri olan Paroksetin, Fluoksetin, Duloksetin, Sitolapram, Essitolapram, Venlafaksin, Sertralin, Ketiapin, Opipramol, Risperidon moleküllerinin tayini için insan kanında Sıvı Kromatografisi-Kütle Spektrometresi (LC-MS/MS) cihazı ile basit, hızlı ve güvenilir bir metot geliştirilmiştir. Her bir ilaç etken maddesi için geri kazanım, doğruluk, yüzde bağıl standart sapma (%RSD), gözlenebilme sınırı (LOD), alt tayin sınırı (LOQ), stabilite, sağlamlık, matriks etkisi ve proses etkinliği gibi bazı analitik parametrelerin belirlenip, ölçülebilir en düşük değerlerin yüksek hassasiyet ile en kısa sürede eş zamanlı olarak yapılması amaçlanmıştır. Etken maddelerin her biri için belirlenen konsantrasyonlarda LOD değerleri için 1 ng.mL-1; 0,05 ng.mL-1- 0,18 ng.mL-1 aralığında, 50 ng.mL-1; 0,12 ng.mL-1- 0,65 ng.mL-1 aralığında, 100 ng.mL-1; 0,16 ng.mL-1- 0,75 ng.mL-1 aralığında tespitler yapılmıştır. LOQ değerleri için 1 ng.mL-1; 0,16 ng.mL-1- 0,60 ng.mL-1 aralığında, 50 ng.mL-1; 0,39 ng.mL-1- 2,18 ng.mL-1 aralığında, 100 ng.mL-1 ; 0,54 ng.mL-1- 2,51 ng.mL-1 aralığında sonuçlar elde edilmiştir. Metot % geri kazanım yönünden 1 ng.mL-1 konsantrasyonunda %98 seviyelerinde, yüksek konsantrasyonlarda ise %99 seviyelerinde tutulmuş olup EURACHEM kılavuzuna göre %95 değerlerinin üzerinde olduğu her bir etken maddenin konsantrasyonu için uygun olduğu ispatlanmıştır.
Özet (Çeviri)
chromatography-mass spectrometry (LC-MS/MS) device in order to determine the commonly used antidepressant active agents such as Paroxetine, Fluoxetine, Duloxetine, Citalopram, Escitalopram, Venlafaxine, Sertraline, Quetiapine, Opipramol, and Risperidone in human blood. The aim of this study is measure each active substances concurrent minimum value with the highest sensitivity in real time and it has been validated in terms of recovery, accuracy, percentage of relative standard deviation (%RSD), limit of quantification (LOQ), limit of detection (LOD), stability, consistency, effect of matrix and process for each active substance of drugs. LOD and LOQ values for obtained concentrations of each active substances were resulted that for LOD: 1 ng.mL-1; 0,05 ng.mL-1- 0,18 ng.mL-1, 50 ng.mL-1; 0,12 ng.mL-1- 0,65 ng.mL-1, 100 ng.mL-1; 0,16 ng.mL-1- 0,75 ng.mL-1 and for LOQ: 1 ng.mL-1; 0,16 ng.mL-1- 0,60 ng.mL-1, 50 ng.mL-1; 0,39 ng.mL-1- 2,18 ng.mL-1, 100 ng.mL-1; 0,54 ng.mL-1- 2,51 ng.mL-1 respectively. This method was resulted in %98 recovery at 1 ng.mL-1 concentration and %99 recovery at higher concentration levels and also it was confirmed above %95 recovery according to EURACHEM guide.