Devlet salnameleri'ne göre 1925-1928 yılları arasında Türkiye'de eğitim
According to the state salname education in Turkey between the years 1925-1928
  1. Tez No: 562310
  2. Yazar: YAĞMUR YAZIBAKAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA BOSTANCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Tarih, Education and Training, History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Çalışmada 1925-1928 yılları arasında Türkiye Cumhuriyeti'nin eğitim durumu incelenmiştir. Değerlendirme yapılırken dönemin okulları, öğrenci, öğretmen ve çalışan durumları ile yükseköğretim kurumlarının müfredatı ve eğitim kadrosu ele alınmıştır. Ayrıca bu yıllarda Maarif Vekâleti'ne bağlı olan rasathane, kütüphaneler ve müzelerden bahsedilmiştir. Çalışmada temel kaynak olarak 1925-1926, 1926-1927 ve 1927-1928 yıllarına ait Devlet Salnâmeleri kullanılmıştır. Çalışma neticesinde 1923'ten 1928'e kadar geçen süreçte ülkemizde okullaşmanın ve öğrenci sayısının arttığına, yükseköğretimde müfredat ve eğitim kadrosu bakımından önemli ilerlemeler sağlandığına dair bilgilere ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, educational status of the Republic of Turkey between the years of 1925-1928 were examined. While evaluating the schools, students, teachers, working conditions also were discussed curricula of higher education institutions and education staff. In addition, in these years observatories, libraries and museums related to the Ministry of Education have been mentioned. The main sources of the study were related to state salname 1925-1926, 1926-1927 and 1927-1928 years. As a result of the study, it was found that the number of schooling and students increased in our country between 1923 and 1928 and significant progress was achieved in terms of curriculum and education staff in higher education.