Salnamelere göre Ankara vilayeti: 1871-1907
By yearbooks Ankara province: 1871-1907
- Tez No: 332455
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞENNUR ŞENEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 324
Özet
Tezimizde, ?Salnamelere Göre Ankara Vilayetinde İdari, Sosyal ve Ekonomik Yapı Ne İdi?? sorusuna cevap aranmıştır. Tez konusu, 1871-1907 yılları arasında yayımlanan 1871, 1872, 1873, 1876, 1878, 1882, 1883, 1891, 1893, 1900, 1902 ve 1907 yıllarına ait Ankara vilayeti salnameleri ?tarihi yöntem?le incelenip değerlendirilmiştir. Geçmiş zaman içinde meydana gelmiş olay ve olguların araştırılmasında veya bir problemin geçmişle olan ilişkisi yönünden incelenmesinde ?tarihi yöntem? kullanılmaktadır. Tarihi yöntem, bilgi üretmek için geçmişin eleştirel bir gözle incelenmesi, analizi, sentezi ve rapor edilmesi sürecidir. Tarihsel araştırma `ne idi' sorusuna cevap aramaya yöneliktir.Tezimizde, ?1871-1907 Yılları Arasında Salnamelere Göre Ankara Vilayetinde İdari, Sosyal ve Ekonomik Yapı Ne İdi?? sorusuna cevap verilmiştir. Vilayet salnamelerinde yer alan olay ve olguların araştırılması ve sebep-sonuç ilişkisinin kurulmasında devlet ve maarif salnamelerinden yararlanma ihtiyacı duyulmuştur. Bu çerçevede, salnamelere göre yapılacak şehir tarihi çalışmalarında, bütün salnamelerin ve vilayet gazetelerinin incelenmesi ve elde edilecek bilgi ve bulguların harmanlanıp değerlendirilmesi gerekmektedir.Osmanlı şehir tarihi çalışmalarında, yapılacak her türlü inceleme ve araştırmanın salnameleri ve vilayet gazetelerini dikkate alması gereklidir. Başka bir ifadeyle salnameler ve vilayet gazeteleri dikkate alınmadan yapılacak şehir tarihleri noksan ve yetersiz kalmaya mahkûmdur.Anahtar Sözcükler1.Ankara2.Salname3.İdari yapı4.Sosyal yapı5.Ekonomik yapı
Özet (Çeviri)
Our thesis,“Yearbooks by the Province of Ankara Administrative, Social and Economic Structure What was it?”To answer the question. Subject of the thesis, published between the years of 1871-1907, 1871, 1872, 1873, 1876, 1878, 1882, 1883, 1891, 1893, 1900, Ankara province for the years 1902 and 1907 Yearbooks“historical method”le evaluated. Incident and the investigation of the cases have occurred in the past tense or the study of a problem in terms of the relationship between the past and the“historical method”is used. Date method, critical examination of the past in order to produce information, analysis, synthesis and reporting process. Historical research 'what was' intended to call to answer the question.Our thesis“Between 1871-1907 Yearbooks by the Province of Ankara Administrative, Social and Economic Structure What was it?”Questions were answered. Provincial Yearbooks events and facts in the investigation and establishment of cause-effect relationship between the state and the yearbooks of the use of public instruction was needed. In this context, be made by the history of the city Yearbooks studies, examination of all Yearbooks and provincial newspapers and collate information and findings should be considered to be obtained.Studies of the Ottoman city, and province to do any kind of investigation and research papers Yearbooks are required to take into account. In other words, until the city made without considering the yearbook and newspaper province is doomed to remain incomplete and inadequate.Key Words1.Ankara2.Yearbook3.Administrative structure4.Aocial structure5.Aconomic structure