2000 sonrası Türk dış politikasında akıllı güç arayışları
Pursuit of smart power in Turkish foreign policy after 2000
  1. Tez No: 562322
  2. Yazar: EMRE ÖZEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA NAİL ALKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Güç, tarih boyunca kabilelerden ulus devletlere kadar her organizasyonda önemli bir kavram olarak ön plana çıkmıştır. Uluslararası ilişkiler disiplininde, temel olarak iki ayrı güç türü vardır: birincisi, askeri ve ekonomik gücün oluşturduğu“sert güç”ve diğeri, daha soyut olarak nitelendirebileceğimiz, ülkenin kültürü ve değerleri ile özdeşleşen“yumuşak güç”. Geçmiş dönemlerde devletler genellikle sert güç imkânlarını geliştirmeye çabalarken, yumuşak güç kapasitelerini göz ardı etmişlerdir. Ancak; zamanla, devletler açısından salt sert güç kapasitesi yeterli olmamış ve yumuşak güç unsurları da kullanılmaya başlanmıştır. Bu anlamda yumuşak ve sert güç kapasitelerinin harmanlanması şeklinde tanımlanabilecek olan“akıllı güç”kavramı devletler için önemli hale gelmiştir. Bu çalışmada, Türkiye'nin son yıllarda gerçekleştirdiği politikalar“akıllı güç”kavramı temel alınarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Power has come into prominence in all organizations ranging from clans to nation-states throughout history. In international relations discipline, two types of“power”exist: one is“hard power”which is constituted by military and financial powers and the other is“soft power”, regarded as rather abstract, which is more related to the culture and values of a state. States used to focus on enhancing their means of hard power in the past, thereby ignoring their soft power capacities. In the course of time, however, hard power capacities of states per se did not suffice and means of soft power were utilized as well. In this sense,“smart power”as the combination of both“hard power”and“soft power”has been pivotal for all states. In this study, Turkey's latest policies have been analysed through the concept of“smart power”.