Futbol oyununun öğretiminde taktik oyun yaklaşımının erişiye etkisi
The effect of tacti̇cal game approach on accessi̇bi̇li̇ty i̇n teachi̇ng football game
- Tez No: 562357
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEKERİYA ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmanın amacı; taktik oyun yaklaşım modelinin, beden eğitimi dersi futbol ünitesinde, öğrencilerin bilişsel, devinişsel, duyuşsal ve oyun performansı alanlarındaki gelişimlerine etkilerini incelemektir. Çalışmaya, dokuzuncu sınıflarda öğrenim gören 48 erkek öğrenci katılmıştır (Deney grubu 24, kontrol grubu 24 öğrenci). Araştırmada kontrol gruplu ön test-son test deney deseni kullanılmıştır. Bu amaçla bir gruba (deney grubu) taktik oyun yaklaşım modeli çerçevesinde hazırlanan ders programları uygulanırken, diğer gruba (kontrol grubu) geleneksel yaklaşım çerçevesinde hazırlanan ve her grup için 10 haftadan oluşan ders programları uygulanmıştır. Dersler 60 dakikalık sürelerle işlenmiş olup, her grup için haftada bir dersten oluşmuştur. Çalışmanın başında, dokuzuncu sınıflarda öğrenim gören toplam 250 öğrenciye, Doydu (2012) tarafından hazırlanan ''Futbol Bilişsel Erişi Testi'' uygulanmış ve en düşük puana sahip 48 öğrenci çalışmaya dahil edilmiştir. Öğrencilere ayrıca devinişsel alan becerilerinin ölçülmesi amacıyla ''Mor-Christian Futbol Yetenek Testi'', duyuşsal alan erişilerinin ölçülmesi için Demirhan ve Altay (2001) tarafından geliştirilen, 12'si olumlu 12'si olumsuz olmak üzere toplam 24 maddeden oluşan“Beden Eğitimi ve Spor Tutum Ölçeği”kullanılmıştır. Oyun performanslarının ölçülmesinde Griffin, Mitchell ve Oslin (1997) tarafından geliştirilen ''Oyun Performansı Değerlendirme Ölçeği'' uygulanmıştır. Testlerin ardından her grup için hazırlanmış planlar çerçevesinde (Ek1) dersler işlenmiş ve hemen ardından son testler yapılmıştır. Verilerin analizinde, Shapiro-Wilk analizi ile normallik sınaması yapılmış ve grup içinde ön test son test karşılaştırmalarında bağımlı gruplarda t testi, gruplar arasındaki farkı tespit ederken bağımsız gruplarda t testi, oyun performansının değerlendirilmesinde ise yüzde değişimleri kullanılmıştır. Veriler 0,05 anlamlılık düzeyinde analiz edilmiştir. Verilerin analizi sonucunda, deney grubunun bilişsel, duyuşsal ve devinişsel alan ön test son test puanları arasında anlamlı fark bulunmuştur (p0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effects of teaching games for understanding model in the fields of cognitive, movement, affective and game performance in soccer teaching. Forty eight nineth grade male students attattended to this study (test group includes 24 people whereas the control group has 24 people). Pre-post test were used as an experimental design. For this aim, a programme which was prepared according to the tactical game approach was applied to one of the groups (experimental group) whereas the other group (control group) which is only used technical skills in lesson program according to traditional approach. Each lesson was sixty minutes and each group had one lesson per week. At the beginning of the study, Football Cognitive Achievement Test prepared by Doydu (2012) was applied to 250 students in the ninth grade and then 48 students with the lowest score were included in thestudy. Pre-tests were applied to the students in terms of movement, cognitive, affective area and game performance. After the pre-tests, lessons which was prepared within the framework of the plans for each group were done after that final tests were carried out. In the analysis of the data, the data were tested by the Shapiro-Wilk analysis of the normal distribution. independent t-test was used in comparisons between groups, dependent t-test was used in within groups. Percentage changes were used in the evaluation of game performance. As a result of the analysis of the data, significant difference was found between the pre-test and post-test scores of the cognitive, affective and movement areas of the experimental group (p0,05).