Bazı barbunya genotiplerinin morfolojik ve agronomik özelliklerinin belirlenmesi
Determination of morphological and agronomic characteristics of kedney bean genotypes
  1. Tez No: 562364
  2. Yazar: FURKAN GÜRDAP
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖNDER TÜRKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışma, taze tüketime uygun ve ümit var olarak belirlenmiş 23 adet oturak ve 29 adet sırık barbunya genotipinin (Phaseolus vulgaris L. var. pinto.) morfolojik ve agronomik özelliklerinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Morfolojik tanımlamada UPOV parametrelerinden yararlanılarak belirlenen bitki boyu, bitki görünümü, bitki büyüme şekli, bitkilerin %80'inde sarılmaya başlama, sarılma hızı, sarılma gücü, bitki tipi, yaprakta yeşil renk yoğunluğu, çiçeklenme zamanı, salkımdaki çiçek tomurcuğu sayısı, bakla uzunluğu, bakla eni, bakla kalınlığı, baklanın uç şekli, bakla uç şeklinin yönü, baklanın enine kesiti, ortalama bakla ağırlığı, baklada tohum sayısı, baklada zemin rengi, baklada ikinci rengin varlığı, bakla ikinci rengi, bakla ikinci rengin yoğunluğu, bakla yüzey yapısı, baklanın bitkideki durumu, ilk bakla yüksekliği, taze bakla hasat süresi, tane boyu, tane eni, tane kalınlığı, bin tane ağırlığı, tane şekli, tohumun yandan şekli, tanede renk sayısı, tanede ikinci rengin dağılımı, tanede ana renk, tanede ikincil ana renk, tohumun parlaklığı, meyve tutumu, bitki büyüme gücü, bitki başına bakla sayısı, bitki başına verim gibi parametrelerin gözlem ve ölçümleri yapılmıştır. Bu ölçüm ve gözlemlerle de kümeleme analizi gerçekleşitirilmiştir. Çalışma sonucu elde edilen verilerden oluşan dendogramda oturak genotipler 6 adet büyük kümeden oluşmuş olup en uzak akrabalık SÜ-O1 ile SÜ-O5 arasında olduğu görülmüştür. Sırık genotiplerde ise 4 büyük kümeden oluşan dendogram sonucunda SÜ-S1 ile SÜ-S4 arasında en uzak genotiplerin olduğu görülmüştür. Genotipler arasında bazı karakterler bakımından önemli varyasyon olduğu ve ıslah çalışmaları için nitelikli kaynak oluşturabileceği kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, was carried out to determine the morphological and agronomic characteristics of designated as promising and suitable for fresh consumption 23 bush kidney bean and 29 pole kidney bean (Phaseolus vulgaris L. var. pinto.) genotypes. Plant height, plant sight, plant growth type, start of climbing in the 80 % of plants, speed of climbing, power of climbing, plant type, intensity of gren leaf color, flowering time, number of flower bud inflorescence, pod length, pod width, pod thickness, shape of distal of pod, way of shape of distal of pod, cross section of pod, average weight of pod, number of seed of pod, ground color of pod, presence of secondary color of pod, secondary color of pod, dentisty of secondary color of pod, Texture of surface of pod, place of pod in plant, first pod height, harvesting time of fresh pod, seed length, seed width, seed thickness, weight of 1000 seeds, shape of seed, side shape of seed, number of color of seed, disribution of secondry color of seed, seed main color, seed main secondary color, brightness of seed, fruit set, plant growth power, number of pod in a plant, yield in a plant properties were determined and measured by using UPOV parameters and subjected to cluster analysis in morphological identification. In the dendogram consisting of the data obtained from the study, bush genotypes were composed of 6 large clusters and the most distant kinship was found between SU-O1 and SU-O5. In the pole genotypes, dendogram consisting of 4 large clusters showed the most distant genotypes between SU-S1 and SU-S4. It has been concluded that there is a significant variation among genotypes in terms of some characters and can constitute a qualified resource for breeding studies.