Comparative analysis of EU foreign policy in Syria with normative power Europe and realist power Europe
AB dış politikasının normatif güç Avrupa ve realist güç Avrupa ile Suriyede karşılaştırmalı analizi
  1. Tez No: 562390
  2. Yazar: BANU NESİBE DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN BAĞCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Avrupa Birliğinin Soğuk Savaş sonrası dönemde uluslararası rolü üzerine başlayan en önemi tartışmalardan birini Soğuk Savaş Sonrası dönemde Avrupa Birliğinin dış politikada geleneksel aktörler gibi hareket etmediği ve norm belirleyici ve teşvik edici rolü olduğu iddiası üzerine inşa edilen Normatif Güç Avrupa yaklaşımı oluşturmaktadır. Normatif Güç Avrupa kavramı, aynı zamanda Avrupa Birliği Temsilcileri tarafından da oldukça kabul görmüş ve benimsenmiştir. Ancak, uluslararası sistemin anarşik yapısı aktör davranışlarını önemli ölçüde kısıtlayıcı etkiye sahip olmakta ve karar vermede önemli bir belirleyici olarak yer alabilmektedir. Bu tez, Avrupa Birliği'nin hangi ölçüye kadar normatif bir güç olduğunun ve uluslararası sistemin yapısal kısıtlamalarının Avrupa Birliği dış politikasında nerede kendisini hissettirmeye başladığının Suriye krizi üzerinden bir analizini sunmayı amaçlamaktadır. Bu minvalde, ilk olarak Normatif Güç Avrupa ve Realist Güç Avrupa kavramları ışığında teorik bir çerçeve çizilecektir. Daha sonra, Avrupa Birliği'nin Orta Doğu'ya yönelik dış politikası, Suriye ile kriz öncesi ilişkileri ve Suriye krizinin kronolojik sıraya göre önemli gelişmelerine yönelik vermiş oduğu yanıtlar ele alınacaktır. Ardından, Avrupa Birliği'nin krizin önemli gelişmelerine vermiş olduğu söz konusu yanıtlar, Normatif Güç Avrupa ve Realist Güç Avrupa yaklaşımlarının bakış açılarından değerlendirilecektir. Son olarak, elde edilen bulgular,“Avrupa Birliği dünya politikasında nasıl bir kimliğe sahiptir?”sorusuna yanıt oluşturmak için kullanılacaktır.
Özet (Çeviri)
One of the most important of debates over the role of the EU in post-Cold War period has been the Normative Power Europe which is built on the idea that the EU does not act as traditional actors in terms of foreign policy and has a norm-setter and promoter role in post-Cold War period. The Normative Power Europe concept has been highly embraced by the EU Representatives, as well. However, the anarchic structure of the system can limit the actions of actors and acts as an important determinant in decision-making. This thesis aims to analyze to what extent the EU acts a normative power and where the restrains of the structure of the international system begins in EU foreign policy through Syria crisis. Therefore, firstly a theoretical framework will be laid out in light of Normative Power Europe and Realist Power Europe. In the next chapter, EU foreign policy towards the Middle East, the EU-Syria relations prior to the crisis and EU reactions to the key development of the Syrian crisis in its chronological order will be covered. This will be followed by the analysis of the EU reactions to the key developments of the crisis through the lenses of Normative Power Europe and the Realist Power Europe. Finally, the findings will be use to make a deduction for the question of“what kind of identity does the EU have as an international actor in the world politics?”.