Yerel halkın turizmin sosyokültürel etkilerine bakışı ile kültürel duyarlılık düzeyleri arasındaki ilişki
The relationship between the view of social cultural effects of local public tourism and cultural sensitivity levels
  1. Tez No: 562391
  2. Yazar: GİZEM PALA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARZU KILIÇLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Seyahat İşletmeciliği ve Turist Rehberliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 192
Özet
Turizm sadece ekonomik bir faaliyet değil, kültürel, sosyal ve çevresel boyutları da içeren bir olgudur. Bu nedenle turizmin sonuçları irdelenirken, tüm etkilerinin dikkate alınarak bütüncül bir şekilde değerlendirilmesi gerekmektedir. Turizmin yapısal özelliği gereği bir bölgeyi ziyaret eden yerli ve yabancı turistler ile o bölgede yaşayan yerel halk arasında sosyokültürel etkileşimin olması kaçınılmaz bir gerçektir. Bu etkileşim; giyim tarzları, dini ve ahlaki değerler, el sanatları, gelenek ve görenekler ile dilde meydana gelen değişiklikleri içerebilmektedir. Tüm bu etmenler de toplumu ve kültürü oluşturan öğeler arasında yer almaktadır. Toplumları bir diğerinden ayrı olarak değerlendirmek neredeyse imkansızdır. Küreselleşme ile sınırların ortadan kalkması, artan teknolojik faaliyetler ve turizm hareketleri toplumları birbirine daha da yakınlaştırmaktadır. Turizmden fayda sağlamaya çalışan yerel halkın kültürel duyarlılık düzeyleri bu noktada önem taşımaktadır. Bir bölge veya yöredeki turizmin sürdürülebilirliği ise, yerel halkın turizme ve özellikle turistlere yönelik bakış açısına, hoşgörü ve kültürlerarası duyarlılık düzeyine bağlıdır. Bu çalışmada, Chen ve Starosta'nın geliştirdikleri kültürlerarası iletişim yeterliliği modelinden yola çıkılmıştır. Araştırmanın örneklemini Ürgüp yöresinde yaşayan yerel halk oluşturmaktadır. 2018 yılı temmuz ayında burada yaşayan 402 kişi ile görüşülerek, yerel halkın turizmin sosyokültürel etkilerine bakışı ile kültürel duyarlılık düzeyleri arasındaki ilişki araştırılmıştır. Yerel halkın kültürel duyarlılık düzeyleri arttıkça yerel halkın turizmin sosyokültürel etkilerine bakışı da artmaktadır. Turizmin dil üzerindeki olumsuz sosyokültürel etkilerine rağmen Ürgüp'te yerel halkın dilini korumaya devam etmesi çalışmanın önemli bulguları arasındadır.
Özet (Çeviri)
Tourism is not only an economic activity but also a cultural, social and environmental dimension. Therefore, when examining the results of tourism, all effects should be considered in a holistic way. Due to the structural characteristics of tourism, it is inevitable that there will be sociocultural interaction between local and foreign tourists visiting a region and the local people living in that region. This interaction; clothing styles, religious and moral values, handicrafts, traditions and customs and changes in language. All these factors are among the elements that make up society and culture. It is almost impossible to evaluate societies separately. Globalization and the disappearance of borders, increasing technological activities and tourism movements bring societies closer together. Cultural sensitivity levels of local people trying to benefit from tourism are important at this point. The sustainability of tourism in a region or region depends on the local people's view of tourism and especially tourists, and the level of tolerance and intercultural sensitivity. In this study, the intercultural communication competence model developed by Chen and Starosta is based on. The sample of the study consists of local people living in Ürgüp region. In July 2018, 402 people were interviewed and the relationship between local people's view of sociocultural effects of tourism and cultural sensitivity levels was investigated. As the cultural sensitivity levels of local people increase, so does the perception of local people on the socio-cultural effects of tourism. In spite of the negative socio-cultural effects of tourism on language, it is among the important findings of this study that the local people continue to maintain their language in Ürgüp.