Türk bankacılık sistemi sorunları, regülasyon yapısı ve yeniden yapılandırılması
Turkish banking system problems, regulation structure and restructuring
  1. Tez No: 562410
  2. Yazar: GÖKSU KESKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN HOTUNLUOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Ekonomi, Banking, Economics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Finans Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Türk finans sisteminin temelini oluşturan en önemli unsuru olan bankacılık sektörünün güvenli ve istikrarlı bir şekilde faaliyetlerini sürdürmesi tüm ekonomi için büyük önem taşımaktadır. Ülke ekonomisinin gelişimine ve ekonomik kalkınmanın sürdürülebilirliğine katkı sağlayan bankacılık sektörünün işleyişine ilişkin temel sorunların araştırılması en az sorunların çözümü kadar önem arz etmektedir. Bankacılık sektörünün sağlıklı bir yapıya sahip olması ve etkin biçimde faaliyetlerini gerçekleştirebilmesi etkili bir regülasyon yapısı ile mümkün olacağından, sektörün sıkı düzenlemelere tabi tutulması gerekmektedir. Bankacılık sektöründe regülasyon konusu, krizler nedeniyle meydana gelen banka başarısızlıkları ile oldukça önemli hale gelmiştir. Özellikle 2000 ve 2001 yıllarında yaşanan bankacılık krizlerinin ardından bankacılık sektörünün yeniden yapılandırılması ile meydana gelen iyileşmeler konunun sektör için ne kadar önemli olduğunun göstermektedir. Bu doğrultuda çalışma ile, bankacılık sektörünün temel sorunlarının ele alınarak bu sorunların önlenmesinde regülasyon uygulamalarının önemini vurgulayarak öneriler sunulması amaçlanmıştır. Üç bölümden oluşan çalışmada, ilk olarak Türk bankacılık sisteminin temel sorunları incelenmiş ardından bankacılık sektöründe regülasyon uygulamaları ele alınmıştır. Türk bankacılık sektörünün sorunlarının çözümlenmesinde yeniden yapılandırma çalışmaları ve regülasyon yapısı yer verilen konulan arasındadır. ANAHTAR SÖZCÜKLER: Türk Bankacılık Sistemi, Temel Sorunlar, Regülasyon, Yeniden Yapılandırma
Özet (Çeviri)
The banking sector, which is the most important element that constitutes the basis of the Turkish financial system, maintains its operations in a safe and stable manner is of great importance for the entire economy. Researching the basic problems related to the functioning of the banking sector, which contributes to the development of the national economy and the sustainability of economic development, is as important as the solution of the problems. The banking sector to have a healthy structure and as it is possible with an effective regulation structure to perform its activities effectively the sector needs to be subject to strict regulations. The issue of regulation in the banking sector has become very important with the bank failures caused by the crises. Following the banking crises experienced especially in 2000 and 2001, the improvements in the banking sector's restructuring show how important this issue is for the sector. In this direction, the main problems of the banking sector were addressed and the recommendations were made to emphasize the importance of regulation practices in the prevention of these problems. In the study which consists of three sections, the main problems of the Turkish banking system were first examined and then the regulation practices in the banking sector were discussed. The restructuring efforts and the regulation structure in the resolution of the problems of the Turkish banking sector are among the subjects given. KEYWORDS: Turkish Banking System, Basic Problems, Regulation, Restructuring