Boris Pasternak'ın 'Doktor Jivago' adlı romanında tarihsel ve yeni sözcükler
Historical words and neologism in Boris Pasternak's novel 'Doctor Zhivago'
- Tez No: 562409
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE İNANIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Slav Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rus Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışmada XX. yüzyıl Rus edebiyatının önemli yazarlarından biri olan Boris Leonidoviç Pasternak'ın Doktor Jivago adlı romanındaki pasif sözcük dağarcığının irdelenmesi amaçlanmıştır. Bu doğrultuda ilk olarak Çağdaş Rus Dilinin pasif sözcük dağarcığı ele alınmış, bu dağarcığı oluşturan tarihsel ve yeni sözcükler üzerinde durulmuştur. Devamında ise Pasternak'ın yaşamı ve yazınsal yaratıcılığına ek olarak yazarın tarih anlayışına değinilmiştir. Doktor Jivago'daki tarihsel ve yeni sözcükler, adlandırdıkları kavramlar açısından sınıflandırılmıştır. Çalışmanın konusunu oluşturan eserin tarihsel sözcüklerinin toplumun panaroması ve dönemin renkliliği hakkında okuyucuya önemli ipuçları verdiği sonucu ispat edilmeye çalışılmıştır. Yeni sözcüklerle ise dönemin Rusya'sında Devrim, Birinci Dünya Savaşı, İç Savaş gibi toplumsal ve siyasal olaylarla bağlantılı olarak dilin sözcük dağarcığındaki hareketliliğin somut kanıtları sunulmak istenmiştir. Böylelikle, Çağdaş Rus Dilinin sözcük dağarcığının sürekli olarak kendini yenileyen ve içinde bulunulan döneme göre dilde sadelik ve zenginlik gibi dilin temelini oluşturan ilkelere uyum sağlayan özelliğinin Doktor Jivago'daki yansımaları verilmek istenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to examine the passive vocabulary in the novel of Doctor Zhivago which was written by Boris Pasternak who is one of the important writers in Russian literature. In this direction, firstly, the passive vocabulary of Contemporary Russian Language was reviewed, then the historical words and neologism were touched upon. In continuation, Pasternak's perception of history was studied upon in addition to Pasternak's life and literary creavity. Historical words and neologism in Doctor Zhivago were classified in respect to terms, which they represent. It has been concluded that the historical words of the work which constitutes the subject of the study, give the reader important clues about the panarome of the society and the color of the period. By neologism, it was intended to present the concrete evidences of the mobility of the language in relation to social and political phenomena such as the Revolution, First World War and Civil War in Russia. Thus, the reflections of the vocabulary of the Contemporary Russian Language that are constantly renewing and adapting to principles which constitutes the basis of language such as plainness and wealth in the language according to the current period are given in Doctor Zhivago.