14-16 yaş arası lisede öğrenim gören öğrencilere uygulanan 12 haftalık temel badminton eğitimi antrenmanlarının bazı motorik özellikler üzerine etkisi
The effect of 12 week basic badminton training practices on some motoric characteristics of students aged 14-16
- Tez No: 562423
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMAL BERKAN ALPAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 201
Özet
Yapılan bu araştırmanın amacı, 14-16 yaş arası lisede öğrenim gören öğrencilere uygulanan temel badminton eğitimi antrenmanlarının bazı motorik özellikler üzerine etkisini belirlemek ve bilime katkısını sunmaktır. Araştırma, nicel bir araştırmadır ve gerçek deneme modellerinden ön test-son test kontrol gruplu model olarak uygulanmıştır. Araştırma grubu; Niğde ili Elmalı Çayırlı 80.Yıl Çok Programlı Anadolu Lisesinde 9. ve 10. sınıflarda öğrenim gören ve daha önce hiç badminton oynamamış deney grubu (n=24), kontrol grubu (n=24) ve 32 erkek, 16 bayan toplam 48 denek rastgele seçim yapılarak oluşturulmuştur. Deney grubuna haftada 3 gün ve her antrenman 40+40=80 dk. olmak üzere 12 hafta toplamda da 36 birim temel badminton eğitimi antrenmanları uygulanmıştır. Araştırmaya katılan öğrencilere antropometrik ölçümler ve bazı motorik testler uygulanmıştır. Elde edilmiş olan veriler SPSS 20.0 programına girildikten betimsel istatistik analizlerinden, parametrik ve non-parametrik testlerden faydalanılmıştır. Normallik dağılımı için çarpıklık ve basıklık değerlerine bakılmış olup -1 ile +1 arasındaki değerler normal dağılım kabul edilmiştir. İstatistiksel analizler sonucunda, deney ve kontrol grubunun son test bazı antropometrik parametrelerin sonuçları karşılaştırıldığında anlamlı fark bulunamamıştır. Fakat, deney grubunun ön test-son test boy uzunluğu parametresinde (p0,05) bulunamamıştır. Kontrol grubunun ön test-son test boy uzunluğu parametresi (p0,05) bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to contribute to science and determine the effects of basic badminton training workouts that were practiced on a group of 14-16ages highchair students on basic motor features. The research is a quantitative study and was practiced as a model of pretest-posttest design with a control group. While the highschool students aged between 14-16 forms the population of study, the sample of study was formed by 48studens of which 36males and 8 females that study in Elmalı Çayırlı 80th year multiprogram highschool in Niğde and who have never played badminton before. (48students) These students are selected by simple random sampling process.36units of basic badminton training workout- each workout lasts for 40+40=80min. and three days in a week- was practiced on experimental group for 12 weeks. Anthropometric measurements and some motoric tests were applied to the students participated in research. After data was entered in SPSS 20.0 programme, parametric and nonparametric tests were used. Skewness and Kurtosis rates were maintained for normality distribution and the rates between +1 and -1 were regarded as normal distribution. As a result of statistical analysis, no significant differences were found out when compared to some last anthropometric parameters, belong to experimental and control groups. A significant difference was found (p0,05) no significant was found in factors of body weight and body fat index. While (p0,05) any significant difference wasn't found in body mass and body fat index parameters of the same group. When the motoric test parameters were compared to the posttest results, a significant difference was seen in support of control group in leg strength test, vertical jumping power test, shuttle and agility test parameters.