Foça yöresi trol teknelerinin birim av gücü ve ekonomik yapısı üzerine araştırmalar
- Tez No: 56243
- Danışmanlar: PROF.DR. HİKMET HOŞSUCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Avlama ve İşleme Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
ÖZET Trol (akımlarıyla avcılık dünya ve ülkemiz su ürünleri üretiminde giderek artan bir önem arz etmektedir. Türkiye'de trolcülüğün Karadeniz'den sonra yoğun bir şekilde Ege Denizi, Foça civarında yapılması, bölge trollerinin avcılık ve ekonomik faaliyetlerinin araştırılmasını kaçınılmaz kılmıştır. Çalışma kapsamında araştırına bölgesinde 30 adet trol teknesi tespit edilmiş ve tam sayım yöntemi hedeflenerek bunların 22 adeti ile çalışılmış ve anketler yapılmıştır. İncelenen trol takımlarının büyük bir bölümünü modem donanıma sahip, 105-350 MP motor gücünde, 15-24m. boylarında ve % 93ü ahşap tekneler oluşturmuştur. Çalışmada takımlara ait teknik özellikler, av sahaları ve özellikleri, personel durumu, gelirin bölüşümü-paycılık ve operasyon özellikleri hakkında ayrıntılı bilgiler verilerek trol işletmelerine ait 1994 yılı ekonomik faaliyet sonuçlan açıklanmıştır. Bununla birlikte araştırma bölgesi trol takımlarının 1994 yılı gelir tablosu çıkarılmış ve her bir trol takımı için ortalama net hasıla 989.800.000 TL. olarak tespit edilmiştir. Net hasılanın pozitif çıkmasının yanısıra, ekonomik rantabilitelerinin de % 92.5 oranında teşekkül etmesi, Foça'daki trollerin avcılık faaliyetlerini karlı ve başarılı işletmeler olarak yerine getirdiklerini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Importance of fishing by trawlers increases day by day in the production of fish in the world and Turkey. We have responsibilities that searching of fishing activity and its economical analysis because of Foça has taken second place as trawling area after Black Sea Region. During this research, 30 trawlers were detected in that area and has been worked with 22 of them and survey has been done too. The vessels, which were investigated have modem equipment. 105-350 Horse Power. 15-24 m length and 93 % of them made by wooden material. hi this study, technical characteristics of gear, fishing area and its specifications, situations of crew, distribution of income, trawling operation were explained. During 1994, economic results of exploitation has been reported. Although income table of trawling vessels in searching, area was reported. Average net income for each vessel was determined as 989.800.00ÖTL. In addition to that net income was positive and economic rantability was 92.5%, which shows that trawling activities in Foça were profitable and successful. 43