Televizyon haberlerinde 2017 Kudüs krizi: A haber, CNN Türk ve Fox TV ana haber bültenleri üzerinden bir inceleme
2017 Jerusalem crisis in television news: An examination on a haber, CNN Turk and Fox TV main news bulletins
  1. Tez No: 562433
  2. Yazar: BUKET TÜRKMEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ASLI EKİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Radyo-Televizyon ve Sinema Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 315
Özet
Televizyon haberleri, ideolojik değerlerin yeniden inşa edildiği ve topluma aktarıldığı alanlardır. Gerçeklik, egemen söylemlere ve ideolojilere zemin oluşturan bu alanlar üzerinden yeniden inşa edilmektedir. Haberler toplumun ortak değerleri (kutsalları) dahil her türlü içeriği egemen yapının ideolojisi ve amaçları doğrultusunda şekillendirip, seyirlik bir malzemeye dönüştürerek kitlelere iletmektedir. Bu çalışmada, ABD Başkanı Trump'ın İsrail'in Başkenti olarak Kudüs'ü tanıma kararının ve bu karar ekseninde yaşanan krizin televizyon haberlerinde nasıl ve ne şekilde sunulduğu incelenmiştir. Burada asıl amaç, televizyon haberlerinde ideolojilerin nasıl üretildiğini, Türk televizyon kanallarının ana haber bültenleri içinden yapılacak çözümlemeyle sergilemeye çalışmaktır. Çalışmada, Teun van Dijk'in eleştirel söylem çözümlemesi yöntemi esas alınarak; farklı ideolojik ve mülkiyet yapılarıyla televizyon haberlerini temsil eden A Haber, CNN Türk ve Fox TV kanalları üzerinden bir çözümleme gerçekleştirilmiştir. Bahsi geçen televizyon kanallarının ana haber bültenleri, 6 Aralık 2017 – 12 Aralık 2017 tarihleri arasında incelenerek, Kudüs krizi ile ilgili 84 adet haber tespit edilmiştir. Çalışmada, nicel bulguların değerlendirildiği içerik çözümlemesi ile nitel bulguların yorumlandığı söylem çözümlemesi yöntemi uygulanarak, televizyon ana haber bültenlerinde yayınlanan haberlerin ideolojik duruşa göre biçimlendiği ve söylemler yoluyla olayları yeniden inşa ettiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
TV news are the areas that ideological values are rebuilt and transferred into society. Reality is being rebuilt on these areas which provide basis for dominant discourses and ideologies. The news forms all kinds of content including the common values of the society in accordance with the ideology and the aims of the dominant structure and is reached to the masses by transforming them into theatrical materials. In this research, it is studied on USA President Trump's resolution for recognition of the capital of Israel as Jerusalem and how the crisis happening in the line of this resolution was presented or in what way it was presented. The main purpose of this research is to try to display how ideologies are generated on TV news, by help of an analysis to be carried out within the main news bulletins on Turkish TV channels. Predicating Teun van Dijk's critical discourse analysis method, in the research, there is an analysis upon A Haber, CNN Turk and Fox TV channels which represent by means of their different ideological and property structure. 84 news about Jerusalem crisis have been detected by examining the main news bulletins of the mentioned TV channels between the dates 6th December 2017 to 12th December 2017. In the research, by applying the content analysis method in which quantitative findings are evaluated, and the discourse analysis method in which qualitative findings are interpreted, it is concluded that the news which is broadcasted on the main news bulletins is formed according to ideological attitude and it has rebuilt the incidents by the use of discourses.