Atatürk Üniversitesi merkez yerleşkesinin dış mekan fiziki dokusunun öğrenci kullanıcı memnuniyetinin belirlenmesi
Ataturk University central campus student of external physics texture determining user satisfaction
- Tez No: 562486
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 179
Özet
Günümüzde yerleşkeleri ile öne çıkan üniversiteler öğrenci tercihlerinde de öne çıkmaya başlamıştır. Öğrencilerin üniversite tercihlerinde; yaparken yerleşkenin ulaşımı ve konaklaması kadar, yerleşke güvenliği, öğrenciye fırsatları, açık-yeşil alanları büyük rol oynamaktadır. Buna ek olarak iletişim, bilişim ve teknolojik gelişmelere bağlı olarak, insanlar ne kadar uzak olursa olsun üniversitenin yerleşkelerin öğrencilere sunduğu dış mekan fiziki doku fırsatları fazlalığı tercihleri doğrudan etkilemektedir. Bu çalışma 2017-2019 yılları arasında Atatürk Üniversitesi merkez yerleşkesinde yürütülmüştür. Çalışma kapsamında, üniversite yerleşkesinin dış mekân fiziki yeterliliğini ortaya çıkarmak amacıyla, öncelikle dış mekân fiziki fırsatlarımızı, koruluklar ve açık-yeşil alanlar, spor alanları, meydanlar, dış mekan oturma birimleri, diğer donatı ve yapılar, su yüzeyleri ve ulaşım şeklinde sınıflandırılmıştır. Araştırmanın ikinci aşamasında dış mekân fiziki donatılarının öğrenci kullanım memnuniyetini belirlemek amacıyla 8 ayrı fakültede 500 öğrenci ile bire bir standart anket çalışması yapılmıştır. Yerleşkenin öğrencilere farklı dönemlerinde sunduğu imkanları hakkında da bilgi edinebilmek amacıyla anket çalışması 3 ayrı dönemde yürütülmüştür. Yerleşkede yapılan anketlerin bulgular SPSS 20 istatistik analiz programında değerlendirilmiştir. Yerleşkede sosyo-kültürel faaliyetler ve serbest zamanları değerlendirilebilirlilik imkanları %64,4 ile yetersiz bulunmuştur. Öğrenciler yerleşkenin alan kullanımını %50,8 oranında beğenmişlerdir. Yerleşke bitkilendirilmesi % 42,89 oranında yeterli bulunurken, %27,66 oranında yetersiz bulunmuştur. Yerleşkenin tümü %48,6 oranında güvenli olduğu sonucuna varılmıştır. Yerleşkenin yaya sirkülasyonu %50,0 oranıyla yetersiz bulunmuştur. Genel olarak Üniversite yerleşkesinin dış mekan donatılarının yeterliliği konusunda fakülteler arasında önemli farklılıklar olduğu tespit edilmiştir. Batı yerleşkesinde yapılaşmanın devam etmesi nedeniyle öğrencilerin fiziki dokusu beğeni/memnuniyet oranlarında düşüşler olduğu tespit edilmiş olup, bazı önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Today,prominent universities with their campuses have begun to stand out in student preferences. Students university preferences; campus security, oppurtunities for students and open-green areas play a majör role in the campus.In addition, due to communication, informatics and techonological developments, no matter how far away people are, the excess physical tissue opportunities offered by the campuses to the students directly affect the preferences. This study was conducted between the years 2017-2019 in the central campus of Atatürk University. Within the scope of the study, in order to reveal the outdoor physical competence of the university campus, we first classified our outdoor physical opportunities, groves and open-green spaces, sports fields, squares, outdoor seating units, other equipment and structures, water surface and transportation. In the second stage of the study, one-to-one standart survey was conducted with 500 students in 8 different faculties in order to determine the satisfactiom of the use of outdoor physical equipment. The survey was conducted in 3 different period in order to obtain information about the opportunities offered by the campus to the students in different periods. The findings of the surveys in the campus were evaluated in SPSS 20 statistical analysis program. Socio-cultural activities and leisure time assessments were found to be insufficient with %64,4. The students liked the usage of the campus by %50,8. While the planting of the campus was found to be sufficient by %42,89, it was found to be insufficient by %27,66. It is concluded that the entire settlement is %48,6 secure. Pedestrian circulation of the campus waqs found to be insufficient with %50,0. In general, it was found nthat there were significant differences between the faculties regarding the adequacy of the outdoor facilities of the University campus. Due to the ongoing construction in the western campus, it has been found that there is a decrease in the likelihood/satisfaction rates of the students and some suggestions have been made.