Atatürk Üniversitesi yerleşkesinin görsel kalite yönünden değerlendirilmesi
Atatürk University campus in terms of visual quality assesment
  1. Tez No: 274670
  2. Yazar: EDA DEMİRCİ KÜNİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FARİS KARAHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Araştırma Erzurum kenti, Atatürk Üniversitesi yerleşkesinde yürütülmüştür. Araştırmanın amacı; yerleşke alanının görsel kalite yönünden değerlendirilmesidir. Farklı peyzaj karakterine sahip alanlarda görsel kalitenin belirlenmesi açısından nüfusun 1/1000'ine karşılık gelen 360 kişi ile bire bir görsel kalite analizi anket çalışması yapılmış ve ANOVA testi ile analiz edilmiştir. Bu amaçla alanları temsil eden tipik görüntüler tercih edilmiş, çalışma alanlarından alınan 5'er adet fotoğraf kullanılarak görsel kalitesi değerlendirilmiştir.Atatürk Üniversitesi merkez yerleşkesinin görsel kalitesini belirlemeye yönelik yapılan araştırmada manzaralar içerisinde görsel tercih (GT) yönünden en yüksek ortalama puanı alan koridor, mevsimler göz ardı edilip bütün parametreler değerlendirildiğinde K5 koridoru, mevsimler göz önünde bulundurulduğunda da ise K1 koridoru bulunmuştur. İlkbahar mevsimi için 4,9 ve kış mevsimi için 3,5 olarak hesaplanmıştır. Görsellik parametresi ile doğallık, ilginçlik, renk ve uyum parametrelerinin ilişkili olduğu saptanmıştır. Görsel kalite belirlenirken manzaraları tanımlayan değişkenlere 1'den 7'ye kadar puanlama yapılarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Research the city of Erzurum, Ataturk University campus was carried out. The aim of the study, the campus area to evaluate in terms of visual quality. In determining the character of the landscape in areas with different visual quality of the population 1 / 1000 'ine with the corresponding one-to-360 people and made a visual quality analysis of a survey were analyzed by ANOVA test. Typical images that represent the fields have been preferable for this purpose, using the visual quality of images of 5 from the field are evaluated.The survey aimed at determining the visual quality of the University campus landscapes in the central visual preference (GT), the highest average score in terms of the aisle, the seasons have been ignoring all the parameters evaluated, K5 corridor, considering the seasons of the corridor was found to K1. For the Spring season was calculated as 4.9 and 3.5 for the winter season. Visualization parameter naturalness, being interesting, color and fit parameters were found to be associated with. Views defining the variables determining the visual quality was evaluated by scoring from 1 to 7.