Bazı bitki ekstraktlarının Monilia fructigena (Pers.) Pers. bitki patojenine karşı In vitro ve In vivo koşullarda antifungal aktivitesinin belirlenmesi
Determination of antifungal activity against plant pathogen Monilia fructigena (Pers.) Pers. In vitro and In vivo conditions of some plant extacts
  1. Tez No: 562489
  2. Yazar: BURAK CAN DUMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDURRAHMAN ONARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fitopatoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Monilia fructigena bitki patojeni elmada hasat ve hasat sonrası ekonomik olarak zarar oluşturan bir fungustur. Bu çalışmada, Monilia fructigena'ya karşı in vitro ve in vivo koşullar altında 9 farklı bitki türünden (Aesculus hippocastanum L., Nerium oleander L., Vitex agnus-castus L., Quercus aucheri L., Arbutus unedo L., Ricinus communis L., Citrus aurantium L., Salix babylonica L., Polygonum cognatum Meissn) elde edilen methanol ve n-hexan ekstraktlarının antifungal aktiviteleri araştırılmıştır. Aktivite çalışmalarında ekstraktların etkinlikleri agar petri yöntemi kullanılarak belirlenmiştir. Ekstraktların test patojenine karşı 0.5, 1, 2 ve 5 mg/mL dozları kullanılmıştır. Patojenin ekstraktlara karşı sergilemiş olduğu miselyum gelişmeleri, miselyum gelişim engellemeleri, Letal dozları (LD50) belirlenmiştir. İn vivo çalışmalarda ise elma meyvesi üzerindeki lezyon gelişmeleri ölçülmüştür. M. fructigena patojenine karşı ekstraktların kullanılan dozlarında değişen oranlarda etki gözlenmiştir. Bitkilerin n-hexan ekstraktları, methanol ekstraktlarına göre daha etkili bulunmuştur. Atkestanesi n-hexan (%83) ve methanol (%79) ekstraktlarında en yüksek miselyum gelişim engellemeleri gözlenmiştir. Bu sonuçlara göre, doğal antifungal etkiye sahip maddeler, doğayla dost, kalıntı problemi olmayan içeriklere sahip olmasından dolayı tercih edilen ürünler arasında yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
Monilia fructigena is a fungal plant pathogen harvested in apples and forming post-harvest disease. In this study, antifungal activities of methanol and n-hexane extracts from 9 different plant species (Aesculus hippocastanum L., Nerium oleander L., Vitex agnus-castus L., Quercus aucheri L., Arbutus unedo L., Ricinus communis L., Citrus aurantium L., Salix babylonica L., Polygonum cognatum Meissn) under in vitro and in vivo conditions have been investigated against M. fructigena. Activities of extracts were determined using agar petri method in activity studies. Doses of 0.5, 1, 2 and 5 mg/mL were used against the test pathogen of extracts. Mycelium growth, mycelium development inhibitions, lethal doses of the pathogen against extracts were determined. In vivo studies, lesion growth on apple fruit was measured. Varying rates of effects have been observed in the doses used of extracts against the M. fructigena pathogen. N-hexan extracts of plants have been found to be more effective than methanol extracts. The highest mycelium development inhibitions were observed in horse chestnut n-hexane (83%) and methanol (79%) extracts. According to these results, substances with natural antifungal effect are among the products of choice due to their nature-friendly, non-residue problem content.