Bazı bitki ekstraktlarının patates böceği ((Leptinotarsa decemlineata say (Coleoptera:Chrysomelidae))'ne etkileri üzerinde araştırmalar
Investigations on the effects of some botanical extracts on colorado potato beetle ((Leptinotarsa decemlineata say (Coleoptera:Chrysomelidae))
  1. Tez No: 120172
  2. Yazar: PERVİN ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVAL TOROS
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 240
Özet
ÖZET Doktora Tezi BAZI BİTKİ EKSTRAKTLARININ PATATES BÖCEĞİ [Leptinolarsa decemlineata SAY (COLEOPTERA: CHRYSOMELIDAE) ]'NE ETKİLERİ ÜZERİNDE ARAŞTIMALAR Pervin ERDOĞAN Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Bitki Koruma Anabilim Dalı Danışman : Prof.Dr. Seval TOROS Bu çalışmada, Azadirachta indica A.Juss ekstraktlarından formüle edilmiş Neem Azal T/S ve Neemix, Melia azedarach L.'m aseton, etanol ve metanolle ve Xanthium strumarium L.'un metanolle elde edilmiş ekstraktlarının Leplinotarsa decemlineata Say üzerine etkileri araştırılmıştır. Patates böceği'nin farklı evrelerinde çeşitli yöntemler uygulanarak ekstraktların etkisi araştırılmıştır. Yumurta döneminde, yumurtayı ilaçlı solüsyona daldırma yönteminde 1 günlük yumurtalar, larva döneminde, besine uygulama, larvayı daldırma, topikal aplikasyon ve yaprak disk yedirme yöntemlerinde 30-35 mg ağırlığındaki (3.dönem) larvalar kullanılmıştır. Ergin döneminde ise, yumurta verim denemesinde 3-5 günlük, topikal aplikasyon yönteminde 1-3 günlük dişiler ve yaprak disk yedirme yönteminde 5- 10 günlük bireyler kullanılmıştır. Araştırma sonucunda, ilaçlı solüsyona daldırılan yumurtalarda açılım oranının düştüğü tespit edilmiştir. Larva döneminde yapılan yaprak disk yedirme yöntemi dışındaki tüm yöntemlerde konsantrasyon artışına bağlı olarak, larva ve pupa dönemi süresini uzattığı, larva ve pupa dönemlerinde yüksek oranda ölüme neden olduğu, anormal görünümlü bireylerin meydana geldiği, pupadan çıkan ergin sayısının azaldığı ve pupadan çıkan sağlıklı dişilerin daha yumurta bıraktığı belirlenmiştir. Yaprak disk yedirme yönteminde ergin ve larvalarda beslenme engelleyici etki ortaya konulmuştur. Yumurta verim denemsinde dişlerin kontrolden çok daha az yumurta bıraktığı ve bu yumurtalarda açılım oranlarının düştüğü belirlenmiştir. 2002, 209 sayfa ANAHTAR KELİMELER: Azadirachta indica A.Juss, Melia azedarach L., Xanthium strumarium L., Neem Azal T/S, Neemix, beslenme engelleyici etki, Leptinotarsa decemlineata Say
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ph.D. Thesis INVESTIGATIONS ON THE EFFECTS OF SOME BOTANICAL EXTRACTS ON COLORADO POTATO BEETLE [ Leptinotarsa decemlineata SAY (COLEOPTERA: CHRYSOMELIDAE)] Pervin ERDO?AN Ankara University Graduate School of Naturel and Applied Sciences Department of Plant Protection Supervision ProfJDr. Seval TOROS The effects of Neem Azal T/S and Neemix preparations of Azadiraehta indica A Juss, Melia azedarach L. extracts obtained with acetone, ethanole and methanole and Xanlhium strumarhtm L.extract obtained with methanole, were investigated against Leptinotarsa decemlineata Say. One day old eggs were used for egg dipping method. Third instar larvae of about 30 - 35 mg weight were used for leaf dipping, larvae dipping, topical application and leaf disc methods.3-5 days old female adults and 1-3 days old female adults were used for leaf dipping and topical application methods respectively and 5-10 days old adults were used for leaf disc methods. The results obtained from the egg dipping method showed that hatching ratio has been decreased. It was determined for all the methods except for the leaf disc method at larvae stage that duration of larvae and pupae periods have been prolonged, high mortality at larvae and pupae stages have been obtained, malformed individuals came out, number of individuals from pupae have been decreased and the number of eggs laid by the healthy females of the treated pupae decreased.Antifeeding effect at larvae and pupae stage was put forward during the leaf disc method.lt was also determined with the dipping method- during the adult stage that the females laid less eggs than the control, the individuals to which high concentrations were applied were completely sterile and that the hatching ratio off the eggs have been decreased. 2002, 209 pages Key Words : Azadiraehta indica AJuss, Melia azedarach L., Xanlhium slnimarium L., Neem Azal T/S, Neemix, Antifeedant effect, Leptinotarsa decemlineata Say