Bazı bitki ekstraktlarının mısır ve buğday danelerinde farklı depolama şartlarında aflatoksin üreten küfler üzerine etkileri
The antifungal activity of some spice extracts on moulds, producing aflatoxin, on mazie and wheat grains in different storage conditions
  1. Tez No: 268398
  2. Yazar: SAVAŞ KARA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FİSUN KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Ziraat, Microbiology, Agriculture
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu çalışmada bazı bitki ekstraktlarının (kekik, biberiye, defne), mısır ve buğday danelerinde aflatoksin üreten küfler üzerindeki antifungal etkileri farklı depolama şartlarında araştırılmıştır. Baharatların esansiyel yağları metanol ile sürekli soxhalet distilasyon yöntemi ile alınmıştır. Çalışmanın ilk bölümünde esansiyel yağların Aspergillus flavus ve Aspergillus parasiticus'a karşı etkinlikleri disk difizyon yöntemi ile değerlendirilmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde ise 0,6 aw, 0,77 aw ve 0,9 aw değerlerindeki buğday ve mısır tanelerine eklenen esansiyel yağların Aspergillus parasiticus ve Aspergillus flavus gelişimi ve aflatoksin oluşumu üzerindeki etkileri farklı depolama sıcaklıklarında (18?22 OC ve 32?36OC) incelenmiştir. Depolama sürecinde 7nci, 14ncü, 21nci ve 28nci günlerde açılarak küf sayımı, Aflatoksin B1, nem, aw ve pH analizlerine tabi tutulmuştur. Elde edilen veriler SPSS 16.0 programı yardımı ile Duncan karşılaştırma testleri uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The present study searches the antifungal activities of essential oils of three spices (Mountayn thyme, Laurus nobilis and Rosamarinus officinalis) on maize and wheat grains at different storage conditions. Essential oils are extracted from spices with continuous soxhalet distillation by using methanol. In the first part of the study, the antifungal activities of essential oils against Aspergillus parasiticus and Aspergillus flavus are measured by disc diffusion method. In the second part to of the study, the effect of essential oils added to wheat and maize grains on mould growth and aflatoxin B1 (Af B1) accumulation of Aspergillus parasiticus and Aspergillus flavus evaluated under different water activity conditions (0.6 aw, 0.77 aw and 0.9 aw) while they are in stores at two different temperatures as 18?22 OC and 32?36OC. On the 7th, 14th, 21st and 28th days of the storage period, the growth of mould, the Af B1 accumulation, moisture, aw and pH values of are analyzed. All data analysis is performed by analysis of Duncan compare tests with SPSS 16.0 program.