Farklı bitki gelişmesini teşvik edicibakterilerin tekli ve kombine aşılamalarının çay (Camellia sinensis L.)'ın gelişme, verim ve besin alımı üzerine etkisi
The effect of single and combined inoculations of different plant growth-promoting bacteria on tea (Camellia sinensis L.) growth, yield, and nutrient uptake
  1. Tez No: 562497
  2. Yazar: ERDİM ERDURAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN ÇAKMAKÇI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tıbbi ve Aromatik Bitkileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu araştırma, önceki araştırmalarda Rize ilinin asidik çay rizosferi topraklarından izole edilerek tanılanmış, azot fiksasyonu, fosfat çözme etkinliği ve bitki gelişmesini teşvik etme gibi özellikleri belirlenerek çay (Camellia sinensis L.) yetiştiriciliğinde biyolojik gübre olarak kullanılabilecek bakteri geliştirilmesi amacıyla yürütülmüştür. Çay rizosfer topraklarında kültüre alınabilen, azot fiksasyonu ve fosfat çözme aktivitesi bakımından biyolojik gübrelemede kullanılabilecek faydalı bakterilerin çoğunluğu Bacillus ve Pseudomonas cinslerine ait B. subtilis, B. pumilus, B. licheniformis, P. fluorescens, B. megaterium ve P. putida türleridir. Seçilen potansiyel 6 bakteri suşunun tekli, ikili ve karışık kombinasyonları bir yıl süreyle Rize ili Fındıklı ilçesi Hara Köyünde şahsa ait ticari amaçlarla oluşturulmuş arazide doğal koşullar altında yürütülmüş tarla denemesinde Pazar-20 çay klonunda gelişme, enzim ve verim üzerine etkisi test edilmiştir. Bakteriyel etkinlikler seçilen bakteri türü, ele alınan parametrelere göre değişmiştir. Özellikle azot fikse eden ve fosfat çözücü P. fluorescens RC483 ve RC77E, B. subtilis RC5A2, B. pumilus RC7A1; B. licheniformis RC5B2 ve P. putida RC19b izolatları test edilen Pazar-20 çay klonunda gövde gelişmesi, yaprak verimi, makro ve mikro element alımı ve enzim aktivitesi dahil gelişmeyi teşvik etmiştir. Hazırlamış olduğumuz dörtlü formülasyon (P. fluorescens RC483 + B. licheniformis RC5B2 + B. pumilus RC7A1 + B. subtilis RC5A2) en etkin uygulama olmuştur, bu uygulamayı üçlü (P. fluorescens RC483 + P. putida RC19b + B. pumilus RC7A1 ve P. fluorencens RC77E + B. subtilis RC5A2 + B. licheniformis RC5B2) ve ikili (P. fluorescens RC77E + B. putida RC7A1 ve P. fluorescens RC483 + B. subtilis 5A2) formülasyon uygulamaları takip etmiştir. Araştırmada test edilen bakterilerin, kimyasal gübre gereksinimini azaltabildiği veya bu gereksinimi ortadan kaldırabildiği, organik ve sürdürülebilir çay tarımı uygulamalarında biyolojik gübre olarak kullanılabilecek potansiyele sahip olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was carried out with the aim of developing bacteria that can be used as biological fertilizer in tea (Camellia sinensis L.) cultivation by determining the characteristics such as nitrogen fixation, phosphate solubilization and improving plant growth of tea by isolating from acidic tea rhizosphere soils of Rize province from previous researches. Most of the beneficial bacteria that can be cultured in tea rhizosphere soils can be used in biological fertilization in terms of nitrogen fixation and phosphate dissolving activity B. subtilis, B. pumilus, B. licheniformis, P. fluorescens, B. megaterium and P. putida of the genus Bacillus and Pseudomonas. Single, double and mixed combinations of selected 6 potential bacteria strains were tested in Pazar-20 tea clone in the commercial land of Hara Village of Rize province Fındıklı for 1 year. Bacterial activities the selected bacterial species varied according to the parameters considered. In particular nitrogen fixing and phosphate solubilising P. fluorescens RC483 and RC77E, B. subtilis RC5A2, B. pumilus RC7A1; B. licheniformis RC5B2 and P. putida RC19b isolates promoted growth including stem shoot growth, leaf yield, macro and micro element uptake and enzyme activity in the tested Pazar-20 tea clone. The quadruple formulations we prepared (P. fluorescens RC483 + B. licheniformis RC5B2 + B. pumilus RC7A1 + B. subtilis RC5A2) were the most effective applications, this application is triple (P. fluorescens RC483 + P. putida RC19b + B.pumilus RC7A1 and P.fluorencens RC77E + B.subtilis RC5A2 + B.licheniformis RC5B2) and binary (P. fluorescens RC77E + B. putida RC7A1 and P. fluorescens, RC483 + B. subtilis 5A2). It was determined that the bacteria tested could reduce or eliminate the need for chemical fertilizers and have the potential to be used as biological fertilizers in organic and sustainable agriculture applications.