Topraktan izole edilen bakterilerle karides kabuğundan kitin ekstraksiyonu
Chitin extraction from shrimp shell by bacteria isolated from soil
  1. Tez No: 562505
  2. Yazar: BEHİYE TAŞER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gen Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Karides kabukları protein, mineral ve kitin içeriği bakımından oldukça zengindir. Kitin, doğada bolca bulunan doğal biyopolimerler olması sebebiyle özellikle de biyomalzeme olarak oldukça yaygın kullanım alanına sahiptir. Canlılardan kitinin ekstraksiyonu için kimyasal ve biyolojik yöntemler kullanılmaktadır. Bu çalışmada, karides kabuklarından biyolojik kitin ekstraksiyonu için Türkiye'de 13 farklı bölgeden alınan toprak örneklerinden 35 bakteri izole edilmiştir. İzole edilen bu bakterilerin içerisinde en yüksek ekstraksiyon verimine sahip bakteri seçilmiş ve bu bakteri üzerinden optimizasyon çalışmaları gerçekleştirilmiştir. pH, kabuk konsantrasyonu, inkübasyon süresi ve KH2PO4, MgSO4 gibi minerallerin kitin ekstraksiyonu üzerine etkileri incelenmiştir. Kitin ekstraksiyonu için elde edilen optimum pH ve kabuk konsantrasyonu değerleri sırasıyla 7 ve 60 g/l olarak belirlenmiştir. Optimal inkübasyon süresi ise 4 gün olarak bulunmuştur. Aynı zamanda KH2PO4 ve MgSO4 minerallerinin kitin ekstraksiyonu üzerinde herhangi bir etkisinin olmadığı belirlenmiştir. Optimal değerler üzerinden 60 g kabuğun biyolojik ekstraksiyonu gerçekleştirilmiş ve başlangıç miktarına göre besiyerinde en son 27,3 g kabuk kalmıştır. Başlangıç ve ekstrakte kabuğun içerik analizleri gerçekleştirilmiştir. %DP, %DM ve kitin verimi (%) hesaplanmış ve sırasıyla 87,67, 41,95 ve 20,47 olarak bulunmuştur. Bu biyolojik kitin ekstraksiyonda Paenibacillus jamilae türünün kullanımı üzerine ilk çalışmadır.
Özet (Çeviri)
Shrimp shells are rich in protein, mineral and chitin content. Chitin is widely used in nature as biomaterials, especially since it is a natural biopolymer. Chemical and biological methods are used for the extraction of chitin from living organisms. In this study, thirty-five bacteria were isolated from soil samples taken from thirteen different regions of Turkey for biological chitin extraction from shrimp Shell. Bacteria with the highest extraction efficiency was selected among these isolated bacteria and optimization studies were performed on these bacteria. Effects of pH, shell concentration, incubation time and minerals such as KH2PO4, MgSO4 on chitin extraction were investigated. The optimum pH and shell concentration values obtained for chitin extraction were determined as 7 and 60 g/l, respectively. Optimum incubation time was found on as four day. At the same time, it was determined that KH2PO4 and MgSO4 minerals had no effect on chitin extraction. Biological extraction of 60 g shells was carried out on optimal condition and 27,3 g shells remained in the medium according to the initial amount. Content analysis of the initial and extracted shells were performed. DP%, DM% and chitin yield (%) of the shells were calculated and founda as 87.67, 41.95 ve 20.47, respectively. This is the first study on the use of the species Paenibacillus jamilae in the biological chitin extraction.