Domateste besin özellikleri ve kalitenin kuraklığa dayanıklılıkla arttırılması
Increasing of nutritional and quality properties of tomatoes with resistance to drought stress
  1. Tez No: 562506
  2. Yazar: SULTAN DERE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYRİYE YILDIZ DAŞGAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 344
Özet
Bu çalışmanın amacı, kuraklığa dayanıklılığı daha önceki projelerde belirlenmiş olan domates genotiplerinde yüksek besin içeriği ve kalite özellikleri arasındaki ilişkilerin incelenmesidir. Bu amaçla iki yıl süren arazi ve laboratuvar çalışmalarında kuraklığa dayanıklı 10 domates genotipi ve 2 şahit çeşit kullanılmıştır. Tezde kullanılan bitkiler 2017 ve 2018 yıllarında ilkbahar-yaz dönemlerinde kontrol ve kuraklık uygulamalarına maruz bırakılmıştır. Kuraklık stresinde şahit çeşitlere kıyasla β-karoten içeriği, toplam şeker içeriği, L-askorbik asit, fenol, meyve Ca içeriği, meyve K içeriği ve meyve kuru maddesi %9.5, %31.77, %65.31, %27, %13.64, %23.46 ve %12.48 oranında artmıştır. L-askorbik asit ile meyve MDA, pH ve fenol arasında; yaprak stoma iletkenliği ile meyve hacmi arasında; membran zararlanma indeksi ile fenol arasında pozitif korelasyon görülmüştür. Meyve ağırlığı ile meyve hacmi, bitki yaş ağırlığı ve yaprak osmotik potansiyeli arasında yüksek pozitif korelasyon ortaya çıkmıştır. Yaprak su potansiyeli ile bitki kuru ağırlığı ve brix arasında aynı zamanda, yaprak malondialdehit (MDA) ile brix, bitki kuru ağırlığı, meyve süperoksit dismutaz (SOD) ve yaprak su potansiyeli arasında yüksek negatif korelasyon bulunmuştur. Yaprak stoma iletkenliği ile meyve kuru ağırlığı arasında ise negatif korelasyon ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the relationships between high nutrient content and quality characteristics of tomato genotypes identified as drought resistant in previous projects. For this purpose, 10 drought resistant tomato genotypes and 2 witness varieties were used in field and laboratory studies which lasted for two years. Plants used in this thesis were exposed to control and drought applications during 2017 and 2018 spring-summer periods. In drought stress, β-carotene, total sugar, L-ascorbic acid, phenol, fruit Ca content, fruit K and fruit dry matter increased by 9.5%, 31.77%, 65.31%, 27%, 13.64%, 23.46% and 12.48% in tolerant genotypes compared to the witness cultivars respectively. A positive correlation was found between L-ascorbic acid and fruit MDA, pH and phenol. There was a positive correlation between leaf stomatal conductivity and fruit volume. There was a positive correlation between membrane damage index and phenol. There was a high positive correlation between fruit weight, fruit volume, plant fresh weight and leaf osmotic potential. There was a high negative correlation between leaf water potential and plant dry weight and brix. High negative correlation was found between leaf malondialdehit (MDA) and brix, plant dry weight, fruit süperoksit dismutaz (SOD) and leaf water potential. There was a negative correlation between leaf stomatal conductivity and fruit dry weight.