Serbest dişeti grefti cerrahisi sonrası donör bölgede yara iyileşmesine trombositten zengin fibrin'in etkisi: Klinik değerlendirme ve hasta memnuniyeti
Effect of platelet rich fibrin on wound healing of palatal donor site following free gingival graft surgery: C4linical evaluation and patient satisfaction
- Tez No: 562541
- Danışmanlar: PROF. DR. TAMER ATAOĞLU
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışmanın amacı, serbest dişeti grefti cerrahisi (SDG) sonrası Trombositten Zengin Fibrin'in (TZF) verici palatal bölgede yara iyileşmesi üzerine etkisini klinik olarak araştırmaktı. Çalışma grubuna 20-60 yaş arası, sistemik olarak sağlıklı, sigara kullanmayan ve SDG cerrahisi endikasyonu konmuş toplam 30 gönüllü dahil edildi. Test ve kontrol grubuna 15'er hasta rastgele ayrıldı. Her iki gruba da SDG cerrahisi uygulandıktan sonra, TZF grubunda verici bölgeye TZF membran uygulandı, kontrol grubunda ise yara periodontal pat ile örtüldü. Post-operatif 1.haftanın sonunda, hastalar iyileşmenin ilk 7 günü boyunca hissettikleri ağrı seviyesini (VAS:Görsel Analog Skala) işaretlediler, analjezik tablet tüketim miktarını belirttiler ve yaşam kalitesi anketlerini (OHRQoL) doldurdular. Palatal mukozadaki yara iyileşmesi, yara alanına bitişik komşu dokudaki renk ve kontur uyumuna göre elde edilen fotoğraflarla 1., 2. hafta ve 1. ayda değerlendirildi. Bu çalışmanın sonucu, TZF uygulanmasının palatal verici bölge yara iyileşmesinde, hastalarca hissedilen ağrı, tüketilen analjezik tablet miktarı, post-operatif hasta yaşam kalitesi, doku renk ve kontur uyumu açısından klinik ve istatistiksel olarak farklılık yaratmadığı gözlendi(p>0,05). Çalışmanın sınırları dahilinde, SDG cerrahisi sonrası palatal verici bölgeye TZF uygulanması periodontal pat ile karşılaştırıldığında bir aylık yara iyileşmesi sürecine anlamlı bir katkı sağlamamıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate clinically the effect of platelet rich fibrin (PRF) on wound healing of palatal donor site following free gingival graft (FGG) surgery. Thirty volunteers, systemically healthy, non-smoker, in whom for FGG surgery planned, comprised the study group and their ages ranged between 20-60 years. Patients were randomly allocated into test and control groups, 15 patients in each. While a PRF membrane was placed over the palatal wound in test group, the wounds were packed with periodontal dressing in control group patients. At post-operative 1st week, patients marked their pain levels they felt during the first 7 days of healing on visual analog scale (VAS), record the number of analgesic tablet consumption and filled patient satisfaction questionnaire (Oral Health Related Quality of Life:OHRQoL). Tissue color and contour match with the adjacent palatal mucosa were evaluated on photographs obtained at 1, 2 weeks and 1 month after surgery. The results of present study revealed that palatal donor site wound healing was not clinically and statistically different when packed with PRF membrane, in terms of self-reported pain, the number of analgesic tablet consumed, postoperative patient satisfaction and tissue color and contour match (p>0.05). Within the limitations of present study, we concluded that PRF application in palatal donor site following FGG surgery has no any additional benefit during one-month wound healing period when compared with periodontal dressing coverage.