Trombositten zengin fibrinin serbest dişeti grefti sonrası palatinal verici bölge iyileşmesi üzerine etkisi evaluation of effect of platelet rich fibrin on free gingival graft donor area healing
- Tez No: 474544
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKER KESKİNER
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı serbest dişeti grefti (SDG) alındıktan sonra, verici bölgeye yerleştirilen trombositten zengin fibrinin (TZF) yeni oluşan doku kalınlığı, epitelizasyon miktarı, ağrı, kanama ve ağrı kesici tablet kullanımı, renk uyumu ve duyu geri kazanımına etkisinin değerlendirilmesidir. Materyal ve Metot: Çalışmaya dahil edilen sistemik olarak sağlıklı 36 birey rastgele iki gruba ayrıldı: Grup 1 (Kontrol Grubu): greft alımı sonrası verici bölgesi kan pıhtısı ile iyileşmeye bırakılan, Grup 2 (Test Grubu): greft alımı sonrası verici bölgeye TZF uygulanan. Verici bölgede 3., 7. ve 12. günlerde yara yüzeyi epitelizasyonları değerlendirildi. Alınan greft kalınlığı, operasyon öncesi palatinal mukoza kalınlıkları ve 1., 3., 6., 12. aydaki palatinal mukoza kalınlıkları standart noktalardan ölçüldü. Bir hafta boyunca ağrı, kanama ve kullanılan ağrı kesici tablet miktarı kaydedildi. Başlangıçta ve cerrahi sonrası 3, 7, 12. günlerde ve 1, 3, 6, 12. aylarda verici bölgenin komşu palatinal mukoza ile renk uyumu ve verici bölgede duyu kaybı değerlendirildi. Çalışmada 30 hastanın verileri analiz edildi. Bulgular: Grup 2'de 12. günde yara yüzeyi epitelizasyonunun Grup 1'e göre daha fazla olduğu görüldü. Palatinal mukoza kalınlığının Grup 2'de 1. ayda Grup 1'e göre daha fazla olduğu gözlendi. Yeni oluşan palatinal doku kalınlığının Grup 2'de 1. ve 3. ayda, Grup 1'e göre daha yüksek olduğu gözlendi.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aimed to evaluate the influence of platelet rich fibrin (PRF) applied to donor area on the wound healing, pain and hemorrhage management, color match and sensitibility disorder after harvesting of free gingival tissue graft (FGG). Material and Method: Thirty-six systemically healthy patients were involved, and randomly divided into two groups: Group 1: a sterile sponge gauze was applied to donor area; Group 2: a PRF biomaterial obtained from the blood sample of each patient was applied to donor area. In the palatal donor area of each patient, the epithelialization rate was evaluated at the 3, 7, and 12 days, and the tissue thickness was measured before the operation and at 1, 3, 6, 12 months from the standart points. The postoperative subjective complaints of pain and hemorrhage as well as the use of painkiller were recorded during one week. Color match with the adjacent palatal mucosa and sensory loss in the donor area were evaluated before the operation and at 3, 7, 12 days, and at 1, 3, 6, and 12 months after surgery. Data of 30 patients were analysed in the study. Results: Group 2 showed higher epithelialization rates than in the Group 1 at 12 days after surgery. The thickness of palatal donor tissue was significantly higher in the Group 2 than in the Group 1 at 1 month after surgery. The thickness of newly formed palatal tissue was significantly higher in the Group 2 than in Group 1 at 1 and 3 months after surgery.