İstanbul gazetelerinde Sedan Muharebesi (1-2 Eylül 1870)
The Battle of Sedan in Istanbul Newspapers (1-2 September 1870)
  1. Tez No: 562558
  2. Yazar: ÇAĞLAR AKUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEZİBAN ACAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Tarih, Journalism, History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 212
Özet
Sedan Muharebesi, 1870-1871 Fransa-Prusya Savaşı'nın etki ve sonuçları itibariyle en önemli muharebesidir. Fransız ve Alman toplumlarında derin izler bırakan muharebe, Avrupa'nın güç dengelerini değiştirmiştir. Almanya, Prusya önderliğinde birleşerek Alman İmparatorluğuna, Fransa ise birkaç gün içerisinde Üçüncü Cumhuriyet'e dönüşmüştür. Avrupa'da yaşanan bu değişim, kuşkusuz Osmanlı Devleti ve kamuoyunda ciddi yankı uyandırmış, Sedan Muharebesi, İstanbul gazetelerinde geniş yer bulmuştur. Bu tez çalışması, İstanbul gazetelerini kullanarak Sedan Muharebesinin Osmanlı Devleti ve kamuoyunda nasıl değerlendirildiğini analitik bir bakış açısıyla ortaya koymayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Considering its consequences, it is safe to say that that the Battle of Sedan was the most important battle during the Franco-Prussian War of 1870-71. First, it changed the power of balance in Europe. While German states led by Prussia were unified and became a German Empire, France was transformed into the Third Republic. Ottoman press, especially those newspapers in Istanbul, was quite interested in the Battle of Sedan and its consequences. Based on both Ottoman archival documents and newspapers articles of that time, this thesis aims to evaluate and analyse how Istanbul newspapers viewed the Battle of Sedan and reacted to it.