Tarla ve laboratuvar koşullarında NH4 ve NO3 oluşumu üzerine farklı toprak işleme sistemlerinin etkileri
  1. Tez No: 56256
  2. Yazar: ÖZLEM ARIĞOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUZAFFER ÇENGEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
37 ÖZET Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Menemen Uygulama Çiftliği topraklarında yürütülen bu çalışmada, II. ürün Mısır (Zea Mays L.) atıklarının tarlaya gömüldüğü ve çeşitli toprak işleme yöntemlerinden Pulluk, Amazon, Dutzi ve Rototiller uygulamalarının topraktaki NH4-N*u, N03-N1u ve toplam N- Mineralizasyonu üzerine olan etkileri incelenmiştir. NH4-N ve NO3-N Oluşumu incelenen topraklarda; laboratuvar koşullarındaki inkübasyon çalışmasında, farklı toprak işleme sistemlerinden farklı inkübasyon sürelerinde alınan analiz sonuçlan genel olarak incelendiğinde her iki N- formunun oluşumundada ilk sırayı Amazon uygulaması alırken, ikinci ve üçüncü sırayı Dutzi ve Rototiller almış, en son sırada ise Pulluk izlenmiştir. Tarla Koşullarında yapılan çalışmada ise; benzer şekilde Amazon ve Pulluk ilk ve son sırada yer alırken, Dutzi ve Pulluk orta sıralan paylaşmışlardır. Toprak örneklerinde çeşitli zaman aralıklarında analiz edilen NH4-N ve N03N 'unun toplamı ile elde edilen N- Mineralizasyonu değerleri incelendiğinde NH4-N ve NO3-N oluşumuna paralel olarak, inkübasyon çalışmasında ve tarla koşullarında yapılan araştırmalarda Amazon uygulaması ilk sırayı alırken, Pulluk son sıraya yerleşmektedir. Bu iki çalışmada da gözlenen yegane fark ise; Rototiller ve Dutzi toprak işleme sistemlerinin yine orta sıralarda ancak yer değiştirmiş olarak bulunmalarıdır.
Özet (Çeviri)
38 SUMMARY The effects of various tillage systems on formation of microbiological NH4 - N and N03- N were examined on the soils second yield corn resudues applied on training field of Menemen, University of Ege, in this study. In terms of researching the production of NH4 - N and N03 - N separetely; on the samples taken from different periodical time and also different tillage systems under laboratory conditions, generally the production of NH4 - N and N03 - N were the less in Plough system. Amazon showed the increases at the highest level, followed by Dutzi and Rototiller. Under field conditions, similary Amazon was the first followed by Dutzi and Rototiller. Plough led to less production of NH4 - N and N03 - N. In the results of N- Mineralization which abtained to add NH4 - N and NO-, - N together; Both under laboratory conditions and under field conditions, Amazon gave the highest amount of N- Mineralization. In contrast Plough led to less the production of N- Mineralization in the samples. On the other hand the only distinction between two conditions, Rototiller and Dutzi located in the middle level by changing their place.