İzmir Bölgesi ''Bufo viridis'' (Anura ; Bufonidae) populasyonlarında beslenme biyolojisi
- Tez No: 56255
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN ARIKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
45 V.OZET Bu çalışmada, Izmir ve civarmda 5 lokaüteden 68 B. viridis örneğinde beslenme biyolojisi incelendi Örneklerin mide içeriklerinde yer alan besinlerin taksonomik grupları belirlendi ve sayısal analizleri yapıldı. Sayıkbilen avların %92.29tunun Insecta, %3.52'smin Oligochaeta, %1.97'sinin Crustacea, %1.22'sinin Arachnida sınıflarından oldukları saptandı. Böcekler sayısal çoğun hıklarına göre Hymenoptera, Coleoptera, Diptera, Hemiptera, Dermaptera, Homoptera, Plecoptera, Embioptera, Blattaria ordolanndandır. Tesbit edilen 1870 av içinde 160 böcek larvası görüldü. Larvaların dahil olduğu böcek grupları sayısal oran çokluğuna göre; Coleoptera, Hymenoptera, Diptera'dır. Besin içindeki en çok sayıda larva, Dytiscus marginalis'e aittir. Mevsimsel besin analizi sonuçlarına göre; B. viridisin en fazla besin aldığı mevsimin %37.27, fle ilkbahar, en az besin aldığı mevsimin %11.17 ile sonbahar olduğu saptandı. B. viridis'in mide içeriği analiz sonuçlarından, az da olsa zararlı böceklerle biyolojik mücadelede bir potansiyel teşkil ettiğini söyleyebiliriz.
Özet (Çeviri)
46 VI SUMMARY la this study, the feeding biology has been examined in the 68 B. viridis specimens collected from five localities in and around Izmir. The taxonomic groups of the foods found in the stomach contents of the samples, have been defined and their numerical analysis have been accomplished. 92.29, 3.52 %, 1.97 and 1.22 % of the countable games have been determined to be in the Insecta, Oligochaeta, Crustacea and Arachnida categories respectively. According to their numerical majorities, the insects are of the ordos Hymenoptera, Coleoptera, Diptera, Hemiptera, Dermaptera, Homoptera, Plecoptera, Embioptera, Blattaria. In the studied 1870 games, 160 insect larvae have been seen. According to the numerical ratio majority, the insect groups in which the larvae are included are Coleoptera, Hymenoptera and Diptera. The larva having the highest number in the food belongs to Dytiscus marginalis. According to the results of the seasonal food analysis, it has been discovered that the season during which B. viridis gets the most food is spring with 37.27 %, and autum with 1 1. 17 % is the season in which it gets the least food. Considering the results of the analysis for the stomach contents of B. viridis, we can say that it constitutes a potential in the biological struggle against harmful insects, though this potential is not so great.