Bazı adaçayı (Salvia ssp.) türlerinde çimlendirme yöntemleri üzerinde bir araştırma
- Tez No: 56258
- Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN CEYLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
43 7. ÖZET Laboratuvar koşullarında bazı Salvia türlerinin (Salvia officinalis L., Salvia sclarea L. ve Salvia fruticosa Mili.) tohum morfolojilerini ve çimlendirme yöntemlerini belirlemek için yapılan bu çalışma, 1994 yılında tesadüf parselleri deneme desenine göre 3 tekerrürlü olarak kurulmuştur. Denemede her bir tür için farklı sıcaklıklar (15, 20, 25, 30 ve 20730°C), ışık uygulanmaları (karanlık, aydınlık ve 12 saat karanlık/12 saat aydınlık) ve ön muameleler ( ön kurutma, ön üşütme ve kontrol) uygulanmıştır. Salvia türlerinin tohum morfolojileri incelenmiş, tohumların endospermik olmayan, musilajımsı tabaka içeren ince tohum kabuklu tohumlar grubuna dahil oldukları gözlenmiştir. Musilajımsı tohum kabuğu çimlenmeyi engelleyici bir faktör olarak ortaya çıkmıştır. Tohum canlılıkları tetrazolium testi kullanılarak belirlenmiştir. Herbir tür için elde edilen çimlenme yüzdeleri aşağıda özetlenmiştir. Her üç türde çimlenme yüzdesi üzerine deneme faktörlerinin tümü etkili olmuştur. S. officinalis L.'de en yüksek çimlenme yüzdesini (%61) 15°C'de 12 saat karanlık/12 saat aydınlık ortam ve ön üşütme kombinasyonu vermiş, ön kurutma ve kontroldeki değerler de buna yakın bulunmuştur. Karanlık ve aydınlık ortamlarda 20°C dışındaki tüm sıcaklıklarda çimlenme çok düşük olmuştur. S. sclarea L.'de karanlık ve aydınlık ortamlarda 15, 20 ve 25°C'lerde çimlenme yüzdesi ortalama %50 olarak saptanmış, ön muameleler birbirine yakın değerler göstermiştir. 12 saat karanlık/12 saat aydınlık ortamda 15°C'de tüm ön muamelelerde en yüksek çimlenme yüzdesi ortalama %55 olarak saptanmıştır. 30°C ve 20°/30°C de aydınlık ortamda tüm ön muameleler düşük çimlenme göstermiştir. Ş. fruticosa Mili. 'de en yüksek çimlenme yüzdesi (%77) 15°C'de, 12 saat karanlık/12 saat aydınlık ortamda ve ön kurutma yapıldığında elde edilmiş, 25, 30 ve 20730°C'lerde tüm ışık ve ön muamele uygulamalarında çimlenme yüzdeleri çok düşük bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
44 8. SUMMARY This study was carried out in order to determine seed morphology and germination methods in some Salvia species (Salvia officinalis L., Salvia sclarea L. and Salvia frulicosa Mill.) under the laboratory conditions in 1994, with completely randomized design with three repetitions. Different temperature treatments (15, 20, 25, 30 and 20730T), light treatments (dark, light and 12 hours dark/12 hours light) and pre-treatments (pre-drying, pre- chilling and control) were applied to all Salvia species. Seeds oCSalvia species were found to be placed in non-endospermic seeds with thin and musilaginous seed coat morphological seed group. In these species, musilaginous seed coat was effective factor in preventing the germination. The viability of seeds were determined by using the tetrazolium test. For each species, the results of total percentage germinations are summarized below. It was seen that the experiment factors were effective on percentage germination in all species. The highest percentage of germination (61%) in Salvia officinalis L. at 15°C, 12 hours dark / 12 hours light and pre-chilling conditions was found and percentages of germinations of pre-drying and control had similar to this result. Total percentage germination in all species except 20“C under the dark and light conditions reached the lowest value. Total percentage germination in Salvia sclarea L. under the dark and light conditions at 1 5, 20 and 25°C was found average 50% and percentage germination of pre-treatments were similar. In all pre-treatmcnts, the highest total percentage germination (average 55%) had been found at 15nC, 12 hours dark / 12 hours light conditions. At 30”C and 20“/30nC and light conditions, all pre-treatments reached the lowest germination value. In Salvia fructicosa Mill, the highest total percentage germination (77%) was found at 15”C, 12 hours dark / 12 hours light and pre-chilling conditions. Total percentage in all light and pre-treatment applications at 25, 30 and 20730°C had lowest value.