Acarlar Longozu (Sakarya) florası
Flora of the Acarlar Longoz (floodplain)
  1. Tez No: 562585
  2. Yazar: DİDEM KARADUMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET SAĞIROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
Anahtar kelimeler; Flora, Acarlar Longozu, Karasu, Kaynarca, Sakarya Bu çalışmada Türkiye'nin Uluslararası Öneme Sahip Sulak Alanları'ndan olup, yaban Hayatı Koruma Sahası ve 1. Derece Doğal Sit Alanı olarak ilan edilmiş bölgesi Acarlar Longozu'nun floristik özellikleri belirlenmeye çalışılmıştır. Alan Davis'in Grid Kareleme Sistemine göre A3 karesindedir. Acarlar Longozu ve çevresinde yapılan çalışmalar sonucunda 102 familyaya ait 320 cins, 560 tür ve türaltı takson tespit edilmiştir. Alanda tespit edilen taksonların 8 tanesi Pteridophyta, 552 tanesi Spermatophyta divizyonuna ait olup bunların 4'ü Gymnospermae, 548 tanesi ise Angiospermae alt divizyonuna aittir. Angiospermae alt divizyonuna ait taksonun ise 92'si Monocotylodonae sınıfına ait iken kalan 456 takson Dicotilodonae sınıfına aittir. Araştırma alanında takson sayısı açısından en zengin familyalar 62 takson ile Asteraceae (%11,47), 46 takson ile Fabaceae (%8,21), 39 takson ile Poaceae (%6,96), 33 takson ile Rosaceae (% 5,89), ve 27 takson ile Lamiaceae ( %4,82) 'dir. Araştırma alanında takson sayısı açısından en zengin cinsler 11 takson ile Trifolium (%1,96), 9 takson ile Euphorbia (%1,61), 8 takson ile Quercus (%1,43), 7 takson ile Lathyrus (%1,25), 7 takson ile Ranunculus (%1,25), 7 takson ile Plantago (%1,25), 7 takson ile Silene (%1,25) ve 7 takson ile Rubus (%1,25)'dur. Alanda bulunan tür ve türaltı taksonların fitocoğrafik bölgelere dağılımı 127 takson ile Avrupa-Sibirya (%22,68), 113 takson ile Akdeniz (%20,18) ve 5 takson ile İran-Turan (%0,89) fitocoğrafik bölgesi şeklindedir. Alanın endemizm oranı 8 takson ile % 1,43 olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Keywords; Flora, Acarlar Longozu, Karasu, Kaynarca, Sakarya This study is Turkey's Wetlands of International Importance Grounds, Wild Life Protection Area and has been declared a Natural Protected Area 1. Degree of floristic Acarlar Longozu the properties were determined. The study area is on the A3 square according to Davis's Grid Frame System. As a result of the studies carried out in the Acarlar Longozu, there were 320 genera, 560 species and subspecies taxa belonging to 102 families. Of the taxa identified in the area, 8 belong to Pteridophyta, 552 to Spermatophyta, 4 of which belong to Gymnospermae and 548 to Angiospermae subdivision. The taxa belonging to the Angiospermae subdivision belongs to the class of Monocotylodonae while the remaining 456 taxa belong to the class Dicotilodonae. The most wealthy families in the research area were Asteraceae (11.47%) with 62 taxa, Fabaceae (8.21%) with 46 taxa, Poaceae (6.96%) with 39 taxa, Rosaceae (5,58%) with 33 taxa, and 27 taxa and Lamiaceae (4.82%). In terms of number of taxa in the research area, the richest species were Trifolium (1.96%) with 11 taxa, Euphorbia (1,96%) with 9 taxa, Quercus (1.43%) with 8 taxa, Lathyrus (1,25%) with 7 taxa, Ranunculus (1,25%) with 7 taxa, Plantago (1,25%) with 7 taxa, Silene (1%) with 7 taxa and Rubus (1%) with 7 taxa The distribution of species and subspecies in phytogeographic regions in the area is in the form of Euro-Siberia (22.68%) with 127 taxa, Mediterranean (20.18%) with 113 taxa and Iran-Turan (0.89%) with 5 taxa. The endemism rate of the area was determined to be 1.43% with 8 taxa.