Acarlar Gölü Longoz Ormanı (Sakarya) ciğerotu (Marchantiophyta) florası
The liverwort (Marchantiophyta) flora of Acarlar Lake Floodplain Forest (Sakarya)
  1. Tez No: 506020
  2. Yazar: SATI SARIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TAMER KEÇELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 7182
Özet
Bu tezin amacı şu ana kadar detaylı olarak çalışılmamış olan Türkiye'nin önemli subasar ormanları ve sulak alanlarından biri olan Acarlar Gölü Longoz Ormanı'nın ciğerotu çeşitliliğinin ortaya çıkartılması ve ciğerotları florasının araştırılmasıdır. Çalışma alanı; Marmara Bölgesi'nde yer alan Sakarya ili, Karasu ile Kaynarca ilçeleri sınırları içerisinde Sakarya Nehri havzasında yer alan Acarlar Gölü Longoz Ormanı'dır. Araştırma sahasına farklı vejetasyon dönemlerinde (2016 Temmuz-2017 Mart) yapılmış arazi çalışması sonucunda toplanmış olan 70 ciğerotu örneğinin teşhisleri yapılarak 12 familyaya ait 13 cins ve bu cinslere ait 20 tür tespit edilmiştir. Bu türlerden 5 tanesi (Riccia sorocarpa Bisch., Riccia fluitans L., Riccia nigrella DC., Cephalozia ambigua C. Massal., Fossombronia husnotii Corb.) Henderson (1961) kareleme sistemine göre A2 karesi için yeni kayıttır. Tür sayısı bakımından en zengin olan familyalar; Ricciaceae (3 tür), Lophocoleaceae (3 tür) ve Fossombroniaceae (3 tür)' dir. İçerdiği tür sayısı en fazla olan cinsler ise 3 adet türü bulunan Riccia ve Fossombronia ile ikişer tür bulunduran Lophocolea, Cephalozia ve Scapania' dır.
Özet (Çeviri)
This research aims to study the diversity in the liverworts of Acarlar Lake Foodplain Forests, which is one of the most important wetlands and flooded forestlands in Turkey. The study is the first of its kind and investigates the flora of the liverworts extensively. The research field, Acarlar Lake Longoz Forest, is located in the province of Sakarya and the region of Marmara, and borders Karasu and Kaynarca provinces. Research in the field of different vegetation period (July 2016-March 2017) made 70 liverwort collected as a result of field work done for example in the diagnosis of 13 species belonging to 12 families and 20 species belonging to this genus have been identified. According to the grid-square system, five of these species (Riccia sorocarpa Bisch., Riccia fluitans L., Riccia nigrella DC., Cephalosia ambigua C. Massal., Fossombronia husnotii Corb.) Henderson (1961) are new records for square A2. The richest families, in terms of number of species, are Ricciaceae (3 species), Lophocoleaceae (3 species) and Fossombroniaceae (3 species). The most common species are Riccia and Fossombronia, which contain 3 species and Lophocolea, Cephalozia and Scapania which contain 2 species.