İstanbul dalyanları'nın balıkçılık potansiyeli üzerine bir araştırma
An investigation on the fisheries potential of Istanbuldalians
  1. Tez No: 562591
  2. Yazar: DORUKHAN BİÇER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİRDES SAADET KARAKULAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Balıkçılık Teknolojisi, Fisheries Technology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Balıkçılık ve Su Ürünleri İşleme Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Balıkçılık Teknolojisi ve Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu çalışmada, 2016 yılında İstanbul Boğazı'nda kurulan üç ağ dalyanın (Dilburnu, Beykoz ve Filburnu Dalyanı) av kompozisyonu, birim çabadaki av miktarları ve bazı ekolojik indeksleri incelenmiştir. Araştırma süresince toplam 12 familyaya ait 15 balık türü yakalanmıştır. En sık avlanan türler; Atherina sp., Belone belone, Diplodus vulgaris, Pomatomus saltatrix, Sardina pilchardus ve Trachurus sp.'dir. Üç dalyanda aylık olarak ekolojik indeks değerlerini incelediğimizde, en yüksek tür sayısı Haziran ayında Filburnu Dalyanı'nda, en yüksek tür çeşitlik indeksi Haziran ayında Filburnu Dalyanı'nda ve en yüksek tür zenginliği Mayıs ayında Beykoz Dalyanı'nda görülmüştür. Balıkçılık gün sayısı 21 ile 35 arasında ve birim çabadaki av miktarı 163,08 kg/gün ile 456,39 kg/gün arasında değişmiştir. En yüksek CPUE değeri Dilburnu Dalyanında A. boyeri için (211,70±20,70 kg/gün), Beykoz Dalyanında P. saltatrix için (56,33±6,95 kg/gün) ve Filburnu Dalyanında ise A. boyeri için (112,80±29,54 kg/gün) hesaplanmıştır. Üç dalyanda avlanan türlerin CPUE değerleri karşılaştırıldığında, farklılık t- testine göre istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, catch composition, catch per unit effort (CPUE), and some ecological indices of three dalian fisheries built in the Bosphorus in 2016 (Dilburnu, Beykoz, and Filburnu Dalians). Totally 15 fish species belonging to 12 families was caught. The most commonly caught species were; Atherina sp., Belone belone, Diplodus vulgaris, Pomatomus saltatrix, Sardina pilchardus, and Trachurus sp. According to the ecological index values, the highest number of species was in Filburnu Dalian in June; the highest species variation index was seen in Filburnu Dalian in June, and the highest species richness was seen in Beykoz Dalian in May. The number of fishing days varied between 21 and 35, and CPUE varied between 163,08 kg/day and 456,39 kg/day. The Highest CPUE are calculated as; 211,70±70 kg/day for A. boyeri in Dilburnu Dalian, 56,33±6,95 kg/day for P. saltatrix in Beykoz Dalian, and 112,80±29,54 kg/day for A. boyeri in Filburnu Dalian. When the CPUE values of the species in the dalians are compared, they were found to be statistically significant according to variance t- test.