Farklı açıklıklara sahip Konjic ve Aşağı Tokatlı tarihi yığma taş köprülerinin sonlu elemanlar yöntemi ANSYS ve SAP2000 ile yakın ve uzak fay altındaki davranışlarının ve kemer yükseklik değişiminin incelenmesi
Investigation of behavior change of Conjic and Tokatlı historical masonry stone bridges with different openings and belt height under near and far fault using the finite element method ANSYS and SAP2000
  1. Tez No: 562592
  2. Yazar: MUSTAFA YEŞİL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEMDUH KARALAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Tarihi kemer köprüler kültürel mirasımızın en önemli unsurlarındandır. Bu yönleriyle tarihi kemer köprüleri korumak ve sonraki nesillere aktarabilmek hepimizin sorumlulukları arasındadır. Bu sorumluluğu doğru şekilde yerine getirebilme görevinde; tarihi kemer köprüleri daha iyi tanımak, kullanılan malzemeleri ve bu malzemelerin hangi teknikle bir araya getirildiği anlamak oldukça yararlı olacaktır. Bu çalışmada tarihi kemer köprüler hakkında bilgi verilmiş, kemer köprülerin yapısı, kemer köprüyü oluşturan kısımlar ve kemer köprünün yapım aşamaları anlatılmış, kemer köprü türleri incelenmiştir. Teorik ve örnek bir restorasyon projesi üzerinden kemer köprülerin yapım aşamaları gösterilmiştir. Çalışmanın son kısmında iki ayrı tarihi kemer köprü, Solidworks programı aracılığıyla üç boyutlu modellenmiştir. Oluşturulan bu modeller statik ve dinamik analizlerinin yapılabilmesi için ANSYS ve SAP2000 programına aktarılmış, köprülerin gerçek malzeme bilgisi, geometrisi ve sınır şartları programda tanımlanarak statik ve dinamik analizler yapılmış, köprüler üzerinde oluşan maksimum deformasyon, stres ve elastik gerilmeler hesaplanmıştır. Tüm bu analizlerde Sonlu Elemanlar Yöntemi kullanılmış, programlar üzerinde modellerin oluşturulması ve programların analize hazırlanması aşamalarında yapılan tüm işlem ve ayarlamalar ekran görüntüleri ile anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
Historical arched bridges are one of the most important elements of our cultural heritage. For this reason, protecting and carrying them into the futere is everyone's responsibility. While fulfilling this responsibility correctly; identifying arched birdges and better and understanding the materials and the techniques that was used, would be quite beneficial. In this study, information about historical arched bridges has been given. Structure, parts and construction process of arched bridges told and types of arched bridges has been analyzed. Construction process of arched bridges has been shown via a teorical and sample restoration project. In the last section of this work, two different historical arched bridges were modeled three dimensionally via solidworks program. To make statistic analysis, these models were transferred to ANSYS and SAP2000 program. Static and dynamic analyses were done by elastic stresses were calculated. Finite Element Method was used in all these analyzes, all the processes and adjustments made during the stages of the preparation of the models on the programs and the preparation of the programs for the analysis are explained with screenshots.