26 fasulye çeşidinde Sds-page yöntemi ile protein parmak izlerinin belirlenmesi ve genotiplerin tanımı üzerinde araştırmalar
  1. Tez No: 56260
  2. Yazar: ŞEMUN TAYYAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 28
Özet
24 ÖZET Bu çalışmada SDS Poliakrilamid jel elektroforezi ile globulin proteinlerinin 26 fasulye çeşidinin tanımlanmasında kullanılma olanakları araştırılmıştır. Elektroforez tekniği ile elde edilen, proteinin alt birimlerine özgü elektroforegramlar çizilmiş ve bunların rölatif mobiliteleri (rf) hesaplanmıştır. Fasulye çeşitleri arasındaki bant desenleri farklılığından yararlanılarak tohum proteinlerinin çeşit tanımlamasında kullanılabileceği anlaşılmıştır. Varyete tanımlama testi tohum teknolojisinde önemli bir unsurdur. Hızla artan yeni çeşitlerin sayısı ve varyete belirlemede tohum analistlerinin biyoteknolojiyi kullanma istekleri, çeşit belirlemede geleneksel tohum teknolojisi yaklaşımlarının kullanılmasını zorlaştırmaktadır. Proteinlerin nişasta veya poliakrilamid jel kullanılarak yapılan elektroforezi çeşit tanımlanmasında umut verici bir metod olarak gelişmektedir. Geleneksel çeşit tanımlama metodlan, tarla şartlarmdaki farklılıklardan, bitkinin yaprak şekli, çiçek rengi gibi morfolojik karakterlerden yararlanılarak uygulanmaktadır. Seleksiyon kriteri olarak kullanılan fenotip, çevrenin modifıye etkisi nedeni ile genotipi tam olarak göstermez. Bunu önleyebilmek için bu günlerde, ıslah programında seleksiyon yaparken biyokimyasal metodlardan yararlanmaya başlanmıştır.
Özet (Çeviri)
25 SUMMARY In this study, the possibilities of being used globulin proteins in identification of 26 bean varieties were investigated by SDS Polyacrilamide Gel Electrophoresis method. The electrophoregrams special to varieties were drawn for subunits of globulin obtained by electrophoresis technique and relative mobilities (Rf) of its bands were calculated. It was determined that these seed proteins could be used to identify variety regarding differences of band designs for globulin among bean varieties. Varietal identification testing is an important component of seed technology. Increased numbers of new varietal releases and anticipated impact of biotechnology on varietal developmant will exacerbate the ability of seed analysts to differentiate varieties by traditional seed technology approaches. Electrophoresis of the proteins using starch or polyacrylamide gels has proven to be a promising adjunct to routine testing for variety. Traditional identification techniques utilise varieties that are differentiated in the field based on plant morphological characteristics such as leaf shape, flower colour etc. Phenotype used as a selection criteria does not show the genotype owing to modificative effects of enviroment. To prevent this difficulty, nowadays it is started to use biochemical method in selection at breeding.