Waste minimization by single cell protein production from cheese whey
- Tez No: 56261
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ORHAN YENİGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 1993
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Çevre Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
ÖZET V Peynir altı suyu süt endüstrisinin bir atığıdır. Peynir alü suyu, az miktarda pıhtılaşmayan proteine sahiptir, bununla birlikte laktoz bakımından oldukça zengindir. Çevre korumacılığı endüstriyi zararsız atıklar atmaya zorlamaktadır. Düşük protein konsantrasyonu peynir alü suyunun yüksek dereceli bir gıda veya yem olarak kabul edilmesini engellemektedir. Bu çalışmada bölgesel peynir altı suyu kullanılarak tek hücreli protein üretimi üzerinde durulmuştur. Kluyveromyces JragiÜs ve Khıyveromyces marxianus adlı mikroorganizmalar (maya) kullanılarak atığın kimyasal oksijen ihtiyacının düşürülmesi ve protein miktarının artırılmasına çalışılmıştır. Steril ve steril olmayan koşularda deneyler yapılmış ve fosforik asit ile pH'm 4.5'a ayarlanmasının sterilizasyona gerek göstermediği görülmüştür. Değişik konsantrasyonlar, havalandırma, karıştırma, ve sıcaklıklar denenmiştir. Başlangıçta düşük protein ve yüksek laktoza sahip olan peynir altı suyu, yüksek protein ve düşük laktoza sahip değerli bir atığa dönüştürülmüştür.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT iv Cheese whey is a waste by-product of the dairy industry. Whey contains low levels of non-coagulable protein, but is rich in lactose. Environmental controls force the industry to dispose the whey in an unharmful way. Since the low protein content precludes whey from being accepted as a high grade food or feeding material. In this study single cell protein production from cheese whey has been investigated with the domestic whey. Batch operation is performed by using Kluyveromyces Jfagilis and Kluyveromyces marxtanus to decrease the biochemical oxygen demand and increase the food characteristics with having high protein content. Sterile and non-sterile experiments have been performed, but lowering pH to 4.5 by phosphoric acid was enough requiring no sterilization. Different concentrations, aeration, agitation, and temperatures have been tested. The cheese whey which had initially low protein and high lactose contents was converted into a high protein and low lactose product.