Farklı çinko dozlarının fasulyede verim ve bazı verim ögeleri üzerine etkisi
Effect of different zinc doses on yield and some yield components in beans
- Tez No: 838580
- Danışmanlar: PROF. DR. VAHDETTİN ÇİFTÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 41
Özet
Bu çalışmanın amacı, Bolu ili Mudurnu ilçesi koşullarında Göynük-98 fasulye çeşidinde farklı çinko dozlarının verim ve bazı verim unsurlarına etkisinin incelenmesidir. Çinko dozları (kontrol, 1-, 2-, 3-, 4- ve 5 kg/da Zn), %22'lik çinko sülfat gübresinden elde edilmiştir ve topraktan uygulanmıştır. Çalışma, Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Mudurnu Süreyya Astarcı Meslek Yüksek Okuluna tahsis edilmiş olan deneme sahasında 2021 yılı üretim sezonunda tesadüf blokları deneme desenine göre üç tekerrürlü olarak yürütülmüştür. Tarla koşullarında yürütülen bu çalışmada farklı çinko dozlarının; bitki boyu, bitki toplam ağırlığı, bitkide dal sayısı, bitkide bakla sayısı, bakla ağırlığı, baklada tane sayısı, bitkide tane sayısı, bitki tane verimi ve dekara verim üzerine etkileri araştırılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre elde edilen ortalamalar; bitki boyu 34,93-42,17 cm, bitki toplam ağırlığı 26,07-45,19 g, bitkide dal sayısı 1,53-2,27 adet, bitkide bakla sayısı 11,53-18,73 adet, bakla ağırlığı 15,23-27,11 g, baklada tane sayısı 1,38-2,38 adet, bitkide tane sayısı 15,67-30,60 adet, bitki tane verimi 5,70-13,68 g ve dekara verim 114,08-273,72 kg aralıklarında değişim göstermiştir. En yüksek dekara verim ortalaması 2 kg/da çinko dozundan elde edilmiştir. Ancak, verim özelliğine etki eden çinko dozunun önerilmesi için ilgili çevrede denemenin birkaç yıl daha tekrar edilmesinin faydalı olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine the effect of applying the different zinc doses on yield and some yield components of Göynük-98 bean variety in the conditions of the Mudurnu district of Bolu province. The zinc doses (kontrol, 1-, 2-, 3-, 4- and 5 kg/da Zn) were obtained from 22% zinc sulfate fertilizer and were applied to the soil. The study was carried out in three repetitions according to the randomized blocks design in the production season of 2021, in the experimental area allocated to Bolu Abant İzzet Baysal University Mudurnu Süreyya Astarcı Vocational High School. In this study conducted under field conditions, the effects of different zinc doses on plant height, plant weight, number of branches per plant, number of pods per plant, pod weight, number of pods per pod, number of grains per plant, plant seed yield and yield per decare were investigated. According to the result of the study, mean values of the traits varies between 42.17-34.93 cm for the plant height, 45.19-26.07 g for plant weight, 2.27-1.53 pieces for number of branches per plant, 18.73-11.53 pieces for number of pods per plant, 27.11-15.23 g for pod weight, 2.38-1.38 seeds for number of seeds per pod, 30.60-15.67 seeds for the number of seeds per plant, 13.68-5.70 g fort he seed yield per plant and 273.72–114.08 kg/da for the yield per decare. The highest average yield per decare was obtained from a zinc dose of 2 kg/da. However, it is considered beneficial to repeat the experiment in the relevant environment for a few more years in order to recommend the zinc dose that affects the yield trait.