Bağımsız muhasebecilerin mesleki imaj algıları üzerine bir araştırma
Professional image perception of accountants
  1. Tez No: 562615
  2. Yazar: ÖZGÜR KARAÇOBAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞERİFE SUBAŞI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bağımsız muhasebecilerin kamu ve özel sektör için ürettikleri hizmet, bu kurumların mevcudiyetinde önemli bir rol oynar. Bu nedenle muhasebeciliğin işlevlerinin verimli hale getirilmesi, işletmelerin karlılığını ve yönetiminin etkinliğini artıracaktır. Muhasebeciliğin fonksiyonlarını iyileştirecek koşullardan biri, mesleki imajın geliştirilmesidir. Mesleki imaj ile muhasebeciliği etkileyen farklı faktörler arasında bulunacak ilişkiler, muhasebeciliğin verimliliğini ve etkinliğini geliştirmekte kullanılabilir. Çalışma, imajın tanımı ve tarihsel gelişimini tartışarak muhasebecilik mesleğinin imajının boyutlarını analiz etmiştir. Muhasebecilerin sosyoekonomik bazı verilerini ve çalışma şartları bağımsız değişken, muhasebecilerin mesleki imaj algısının ölçümleri ise bağımlı değişken olarak kullanılarak ANOVA analizleri yapılmıştır. Sonuçta, cinsiyet, gelir ve öğrenim durumu gibi değişkenlerin mesleki imaj hususunda herhangi bir etkisi tespit edilememiştir. Bunun yanında olumsuz çalışma koşullarının mesleki imajın olumsuz algılanmasına yönelik bir etkisi tespit edilmiştir. Çalışmada elde edilen bulgular, somut öneriler haline getirilerek politika uygulayıcılarının dikkatine sunulmuştur. Mesleki imajı etkileyen faktörlerinin ortaya çıkarılmasını amaçlayan araştırma, muhasebecilik mesleğinin çalışanlarının verimliliğinin artırılması için önemli sonuçlar içermektedir.
Özet (Çeviri)
Services maintained by the independent accountants for public and private sectors play an important role in the presence of these institutions. Therefore, the efficiency of the accounting functions will increase the profitability of the enterprises and the effectiveness of their management. One of the determinants that will improve the functions of accountancy is the development of job image. Relationships between job image and accountancy affecting relationships can be utilized to bring up the efficiency and effectiveness of accountancy. The study analyzed the dimensions of the image of the accountancy profession by discussing the definition and historical development of the image concept. ANOVA analyses were performed by using the socio-economic data of the accountants as an independent variable, and the job image perception of the accountants as the dependent variable. As a result, variables such as gender, income and education status could not be found as a determinant of the job image. In addition, negative effect of working conditions on the negative perception of professional image has been pointed out. The findings of the study were brought to the attention of policy makers by summarizing them as concrete proposals. The study, which aims to reveal the factors affecting the job image, has significant results for increasing the efficiency of the employees of the accountancy profession.