Örgütlerde çalışanların kişilik tiplerinin çatışma yönetimi stratejilerine etkisi
The effect of personality traits on the conflict management styles in organizations
- Tez No: 562616
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERCAN ERGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Örgütlerde insanlar etkileşim içinde bulunur. Bu ortamda insanlar arasında çatışma meydana gelmesi kaçınılmazdır. Çatışma örgüt için olumsuz bir durum olabileceği gibi etkili bir biçimde yönetildiği durumlarda örgüt ve bireye birçok yönde olumlu katkı da sağlayabilir. Çatışmaların etkin yönetiminde uygun çatışma yönetim tarzının seçimi çok önemli olup bu seçimi etkileyen birçok değişken vardır. Bu değişkenlerin en önemlilerinden biri kişilik tipleridir. Bu çalışmada bir örgütteki insanların kişilik tiplerinin çatışma yönetimi stratejilerine etkisini belirlemek maksadıyla İstanbul ili içerisinde sanayi işletmelerinde görev yapan 182 birey üzerinde bir anket çalışması yapılmıştır. Araştırmada Beş Faktör Kişilik Ölçeği ve Çatışma Yönetimi Envanterleri kullanılmıştır. Veriler üzerinde yapılan istatistiksel analizlerden elde edilen sonuçlara göre beş faktör kişilik özellikleri ile çatışma yönetim tarzları arasında anlamlı ilişkiler olduğu tespit edilmiştir. Şöyle ki çatışma yönetimi stratejilerinden uyum üzerinde kişilik özelliklerinden nevrotizmin; çatışma yönetimi stratejilerinden işbirliği üzerinde kişilik özelliklerinden yeni deneyimlere açıklık ve uyumluluğun pozitif yönde anlamlı etkisi olduğu görülmüştür. Çatışma yönetimi stratejilerinden güç kullanma üzerinde kişilik özelliklerinden uyumluluğun, çatışma yönetimi stratejilerinden kaçınma üzerinde ise kişilik özelliklerinden sorumluluk bilincinin negatif yönde anlamlı etkisi olduğu bulunmuştur. Çalışma ilerde bu alanda yapılacak araştırmalar için bir literatür kaynağı olacaktır.
Özet (Çeviri)
People interact in organizations. It is inevitable that there will be conflict between people in this environment. Conflict can be a negative situation for the organization but it can also contribute positively to the organization and the people in many ways when it is effectively managed. The choice of appropriate conflict management style in effective management of conflicts is very important and there are many variables affecting this choice. One of the most important of these variables are personality types. In this study, a survey was applied on 182 people working in production companies in Istanbul province in order to find the influence of personality traits of people on conflict management styles. Five Factor Personality Scale and Conflict Management Inventory were used as instrument in the study. According to the results obtained from the statistical analysis on the data, it was determined that there were significant relationships between the five factor personality traits and conflict management styles. As a result, statistically significant and positive relations were found between accommodation and neuroticism; collaboration and openness, agreeableness. Negative relations were found between competition and agreeableness; avoidance and conscientiousness. The study will be a literature source for future researches.