Türkiye Avrupa Birliği ilişkilerinde Gümrük Birliğinin geleceği
The future of Customs Union during the relations of Turkish European Union
- Tez No: 562620
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ERCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Küreselleşmeyle birlikte dünyadaki birçok ülke, ekonomi olarak büyümeyi ve kalkınmayı hedeflerken, ayrıca piyasadaki mevcut rekabetlerden korunmak ve dünyadaki diğer ülkelerle ekonomik birleşmelere girip ülkelerinin ticaretini geliştirmeyi amaçlamışlardır. Bu amaçla bir araya gelen birçok ülke ekonomik bütünleşme ile iktisadi bölgeler oluşturarak yeni bir kavram oluşturmuşlardır. Ekonomik bütünleşme, ülkeler arasındaki malların serbest dolaşımını kısıtlayan engellerin ortadan kaldırılması için oluşturulan geniş pazarları ifade etmektedir. Ekonomik bütünleşme şekillerinden olan gümrük birliği, Türkiye'nin AB'ye üyelik müracaatı ile günümüzde daha önemli hale gelmiş ve ekonomi üzerindeki olumlu ve olumsuz yönleri tartışılıp güncellenmesinin gerekliliği ortaya çıkmıştır. Türkiye'yi Avrupa Birliği'nde gümrük birliğine ulaştıran süreç, Türkiye'nin 1959 yılında Avrupa Topluluğuna başvurusu ile başlamış, 1964 tarihinde yapılan Ankara Anlaşması ile resmi nitelik kazanmış, 1996 yılında da Gümrük Birliği'nin imzalanması ile ekonomik bütünleşme aşamasına geçilmiştir. Bu çalışma ile ekonomik bütünleşmenin tanımı ve bütünleşme türlerinden biri olan gümrük birliğinin tanımı yapılarak, gümrük birliği teorisinin ekonomiler üzerindeki etkileri incelenmiştir. Daha sonra gümrük birliği temel alınarak Türkiye-AB ilişkileri ile Gümrük Birliğinin gerçekleşme süreci anlatılmıştır. En son bölümde ise, Türkiye-AB ilişkileri bağlamında Gümrük Birliği'nin Türkiye ekonomisi üzerindeki etkileri detaylı olarak incelenmiş, olumlu, olumsuz etkileri ile kayıp ve kazançları karşılaştırılarak revize edilmesi ile geleceği ve öngörülerine değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
With the globalization, many countries in the world have aimed to grow and develop economically, they also aimed to protect themselves from the existing competition in the market and develop their trade with the collaboration with the other countries in the world. Many countries that came together for this purpose created a new concept by creating economic zones through economic integration. Economic integration refers to the broad markets created to eliminate the barriers that restrict the free movement of goods between countries. The customs union, which is one form of economic integration, thanks to Turkey's application for full membership of the European Union has become more important today. In addition, it has emerged that its positive and negative aspects on economy should be discussed and updated. The process leading Turkey to European Union began with Turkey's application in 1959 for the European Community. It became official with the Ankara Agreement, which entered into force in 1964. After the signing of the Customs Union in 1996, the economic integration phase was initiated. In this study, economic integration and customs union, which is one of the integration types are defined and the effects of customs union theory on economies are examined. Then, on the basis of the customs union it has described the realization process of the Customs Union with Turkey-EU relations. In the final section, the impacts of Customs Union on Turkish economy are examined in the context of Turkey EU relations; it is mentioned that the positive-negative impacts of the Customs Union, its losses and gains and its future and predictions.