Kurumsal yapının ve ekonomi politikalarının büyüme üzerindeki etkisi: Farklı gelir düzeyindeki ülkeler üzerine bir uygulama
The effect of institutional structure and economic policies on growth: An application on countries at different income levels
  1. Tez No: 562621
  2. Yazar: MURAT EREN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELİM BAŞAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
Kurumsalcı düşüncenin ekonomi politikalarına yönelik teorilerinden kaynaklı olarak geliştirilen bu çalışmada, ekonomi politikalarının büyüme üzerindeki etkisi kurumsal eksende ele alınmıştır. Para ve maliye politikalarının etkilerinin farklı göstergelerle ele alındığı çalışmada, kurumsal değişkenleri temsilen Politik İstikrar ve Şiddetin / Terörizmin Yokluğu, Hukukun Üstünlüğü, Hükümetin Etkinliği, Düzenleyici Kalite, Yolsuzluğun Kontrolü ve İfade Özgürlüğü ve Hesap Verebilirlik değişkenleri kullanılmıştır. 2002 – 2017 dönemi verileri ile 37 yüksek gelir, 19 üst – orta gelir ve 19 alt – orta gelir düzeyinde olan ülkeler için gerçekleştirilen çalışmada, dinamik panel veri yöntemlerinden olan Sistem GMM tahmin yöntemi kullanılmıştır. Çalışmadan elde edilen bulgular, kurumsal faktörlerin, uygulanan politikalarının büyüme üzerindeki etkisinde belirleyici olduğunu göstermiştir. Politika bazında ele alındığında, alt – orta gelir grubu dışındaki ekonomilerde para politikasının etkisi üzerinde belirleyici olan en önemli kurumsal göstergenin hukukun üstünlüğü, maliye politikasının etkisi üzerinde belirleyici olan en önemli kurumsal göstergenin ise hukukun üstünlüğü ile birlikte yolsuzluğun kontrolü ve düzenleyici kalite olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca gerçekleştirilen tahminler, kurumsal faktörlerin özellikle alt – orta gelir grubundaki ülkelerde istatistiki olarak anlamlı etkiler ortaya çıkarmadığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, developed from the approaches of institutionalist theories towards economic policies, the impact of economic policies on growth was discussed within the institutional framework. In the study, the effects of monetary and fiscal policies were analyzed with different indicators, and the variables of Political Stability and Absence of Violence / Terrorism, Rule of Law, Government Effectiveness, Control of Corruption and Voice and Accountability were used to represent institutional variables. The study was carried out by using the System GMM estimation method, one of the dynamic panel data methods, with the data of 2002-2017 period for 37 high income, 19 upper-middle income and 19 low-middle income countries. The findings of the study showed that institutional factors were significant for the effect of policies on growth. On the policy basis, it was determined that the most important institutional indicator that was significant for the effect of monetary policy in the economies other than lower-middle income group was the Rule of Law, and the most important institutional indicators that were significant for the impact of fiscal policy, along with the Rule of Law, were the Control of Corruption and Regulatory Quality. Additionally, the results of the estimations showed that institutional factors did not have statistically significant effects, especially in lower-middle income countries.