Kişi-örgüt uyumunun görev ve bağlamsal performans ile ilişkisi: İş tutumlarının aracılık rolü
The relation of person-organization fit with task and contextual performance: The mediating role of work attitudes
- Tez No: 562631
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MERAL ELÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmada, kişi-örgüt uyumu ile görev performansı ve bağlamsal performans arasındaki ilişkilerde iş tutumlarının (örgütsel bağlılık ve iş tatmini) aracı rollerinin olup olmadığının incelenmesi amaçlanmıştır. Bu doğrultuda, öncelikli olarak kişi-örgüt uyumu ile görev performansı ve bağlamsal performans arasındaki ilişkiler, daha sonrasında ise iş tutumlarının bu ilişkide aracı rollerinin olup olmadığı incelenmiştir. Bu ilişkilerin analiz edilmesinde, Marmara Bölgesi'nde kamu ve özel sektör işletmelerinde çalışan 331 katılımcıdan anket yöntemi ile veri toplanmıştır. Araştırma modeli yapısal eşitlik modeli kullanılarak analiz edilmiştir. İlk olarak doğrulayıcı faktör analizi ardından kavramsal model kapsamındaki ilişkileri test etmek amacıyla yol analizi yapılmıştır. Yapılan analizler sonunda elde edilen temel bulgular şu şekildedir; kişi-örgüt uyumu görev ve bağlamsal performans ile pozitif bir ilişkiye sahiptir. Ayrıca iş tutumları, bu ilişkide aracı rol oynamaktadırlar.
Özet (Çeviri)
In this paper, it is aimed to examine the mediator roles of work attitudes (organizational commitment and job satisfaction) on person-organization fit and task and contextual performance relationship. In this respect, firstly, the relations between person-organization fit and task and contextual performance and then mediating roles of work attitudes on these relationships were examined. In the analysis of these relationships, data were collected by survey method from 331 employees working in public and private sector enterprises in Marmara Region. The research model was analyzed using structural equation modelling. The confirmatory factor analysis and then the path analysis was conducted to test the relationships within the conceptual model. The main findings obtained from the analyzes are as follows; person-organization fit has a positive relationship with the task and contextual performance. In addition, work attitudes have a mediating role in this relationship.