Erken Ortaçağ Avrupa'sında ünlü ziyafetler
Famous feasts in early Medieval Europe
- Tez No: 562632
 - Danışmanlar: PROF. DR. ABDULHALİK BAKIR
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Tarih, History
 - Yıl: 2019
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 126
Özet
Tarihsel süreç içerisinde toplumların sahip oldukları beşeri ve siyasal özellikler, onları bulundukları coğrafi ortamlar ile değerlendirilmesini gerekli kılmıştır. Bu tür dinamikleri, bir dönem incelemesi ve fikir irdelemesinin her zaman önemli ayrıntıları olmuşlardır. Özellikle belli bir sınır içeren ve özel alana giren çalışma konularının incelenmesi, konunun bütünsel açıdan ele alınmasını gerekli kılar. Tarihsel bütünlük ilkesi, çağların ve özel alan içeren konuların genelden özele incelenmesi için önemli bir yoldur. Bu nedenle çalışmalara başlanmadan ve insan psikolojisi, toplum sosyolojisi ve bunları oluşturan kültürlerin temeline inmeden mümkün görünmemektedir. Erken Ortaçağ Dönemi'ndeki ziyafet kültürü bağlamı da bu konuda önemli bir süreklilik içermesi gereken bir sıralama içermektedir. Çalışmanın ilk dönemlerinde, tarihsel bağlamdan ayrı kalınmaması için bir önceki dönem ve kültür sürekliliği görülen Geç Antik Çağ dönemi ve dönüşümleri göz önünde bulundurulmuş ve dönemin Antik yazarlarının kitaplarındaki birinci elden kaynaklardan alıntılar yapılmıştır. Bu konuya süreklilik bağlamında gereğinden fazla önem gösterilmiştir. Konunun devamında sosyal bir ana tema üzerinde durulmuş ve ziyafet türleri çeşitlere indirgenmiş ve açıklanmış, benzerlikler ve ayrımlara özellikle yer verilmiştir
Özet (Çeviri)
The human and political characteristics of the societies in the historical process necessitated them to be evaluated with their geographical environments. Such dynamics have always been important details of a period of study and consideration. In particular, it is necessary to examine the study subjects that contain a certain boundary and that fall within the specific field, in a holistic way. The principle of historical integrity is an important way to examine the ages and issues of special sphere from general to specific. For this reason, it does not seem possible without starting the studies and going to the basis of human psychology, sociology of society and the cultures that make them up. The context of the feast culture in the Early Middle Ages also included a sequence that should have important continuity in this regard. In the first periods of the study, in order not to be separated from the historical context, the previous period and the cultural continuity of the Late Antiquity and its transformations were taken into consideration and the citations from the first-hand sources in the books of the Ancient authors of the period were taken into consideration. This issue has been overrated in the context of continuity. In the continuation of the topic, a main social theme was emphasized and the types of banquets were reduced to various varieties and explained, the similarities and the distinctions were particularly mentioned