Gençlik ve Spor Bakanlığına bağlı spor federasyonları yöneticilerinin (Başkan, genel sekreter) yönetim tarzlarının federasyon çalışanlarının iş doyumlarına etkisi
The effect of the administrative styles of the administrators of the sports federations (president, secretary general) affiliated to the Ministry of Youth and Sports on the job satisfaction of the federation employees
  1. Tez No: 562638
  2. Yazar: MÜCAHİT OKUYUCU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TANER BOZKUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Spor, Public Administration, Sports
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bartın Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Araştırmada üç bölümden oluşan anket formu kullanılmıştır. Anket formunun ilk bölümünde katılımcıların kişisel bilgilerinin belirlenmesi için demografik bilgi formu yer almaktadır. İkinci bölümünde yöneticilerin yönetim tarzlarına ilişkin çalışanların algısını ölçmek amacıyla Kurt ve Terzi (2005) tarafından geliştirilen Yöneticilerin Yönetim Davranışları Ölçeği yer almaktadır. Ölçek beşli likert tipinde (1: hiçbir zaman, 5: her zaman), 3 boyut ve 29 maddeden oluşmaktadır. Üçüncü bölümde, Weiss ve arkadaşları tarafından geliştirilen Minnesota İş Tatmini Ölçeğini (1967), Türkçeye Baycan (1985) tarafından uyarlanmış ve güvenilirlik ve geçerlilik için onaylanmış, çalışanların iş memnuniyetini değerlendirmek için kullanılmıştır. Verilerin analizinde SPSS 21.0 programı kullanılmıştır. Puanların normallik testinde çarpıklık katsayısı kullanılmıştır. Sürekli bir değişkenden elde edilen puanların normal dağılım özelliklerinde kullanılan puanlama katsayısı (Skewness) normal dağılımdan anlamlı bir sapma göstermediği şeklinde yorumlanabilmektedir. Normal dağılım göstermeyen puanların karekök, logaritmik veya ters döndürme yöntemleriyle normal dağılımları sağlanarak parametrik testler kullanılabileceği gibi non-parametrik testler de kullanılabilir (Büyüköztürk, 2011). Ölçek ve alt boyut puanları normal dağılım gösterdiğinden cinsiyet, medeni durum, mezuniyet alanı, çalışma şekli ve kendisine bağlı çalışan olması durumuna göre karşılaştırılmasında bağımsız iki örneklem t testinden; yaş, öğrenim düzeyi, toplam çalışma süresi, kurumdaki çalışma süresi, şu anki yönetici ile birlikte çalışma süresi değişkenlerine göre karşılaştırılmasında tek yönlü varyans analizinden (ANOVA) yararlanılmıştır. ANOVA testinde gruplar arasında anlamlı farklılık görüldüğünde farkın hangi gruplar arasında olduğunu belirlemek amacıyla ikili karşılaştırmalar için LSD post hoc testinden yararlanılmıştır. Ölçek ve alt boyutlar arası ilişki analizi için Pearson korelasyon analizinden yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
A three-part questionnaire was used in the study. In the first part of the questionnaire, the demographic information form is included to determine the personal information of the participants.In the second part, the Management Behaviors Scale of Managers developed by Kurt and Terzi (2005) is used to measure the perceptions of the employees about the management style of managers. The scale consists of 5 dimensions, (1: never, 5: always), 3 dimensions and 29 items.In the third section, to evaluate the level of job satisfaction of the employees The Minnesota Job Satisfaction Scale, which was developed by Weiss and his colleagues(1967) Was adapted to Turkish by Baycan (1985) and validated for reliability and validity.SPSS 21.0 programs were used to analyze the data. Skewness coefficient was used in the normality test of scores. The scoring coefficient (Skewness) used in the normal distribution characteristics of the scores obtained from a continuous variable can be interpreted as not having a significant deviation from the normal distribution. Non-parametric tests can be used as well as using parametric tests by providing normal distributions of the points that do not Show a normal distribution with square root, logarithmic or reverse rotation methods (Büyüköztürk, 2011). As the scale and the sub-dimension scores show normal distribution, the two independent samples t-test were used for comparison of gender, marital status, graduation area, type of study and working status; One-way analysis of variance (ANOVA) was used to compare age, level of education, total working time, working time in the institution, working time with the current manager. In the ANOVA test, LSD post hoc test was used for paired comparisons in order to determine the difference between the groups. Pearson correlation analysis was used to analyze the relationship between scale and sub-dimension.