Türkiye'de menkul kıymet yatırım fonu ve emeklilik yatırım fonu akımları ile hisse senedi getirileri arasındaki ilişkiler
The relationship between mutual fund and retirement mutual fund flows with stock returns in Turkey
  1. Tez No: 562639
  2. Yazar: NOUHALİ MARDOMKHAH KHANEHBARGH
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OSMAN BERNA İPEKTEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu çalışmada Türkiye'de A tipi menkul kıymet yatırım fonlarına ve emeklilik yatırım fonlarına ve yapılan fon akışları ile hisse senedi getirileri arasındaki eş zamanlı ve dinamik ilişkiler günlük ve aylık veriler kullanılarak makro düzeyde analiz edilmektedir. Analizde yatırım fonlarına giriş, çıkış ve net akımların her biri beklenen ve beklenmeyen şeklinde iki alt bileşene ayrıştırılmaktadır. Söz konusu değişkenler arasındaki ilişkiler finans literatüründe bilinen üç hipotez hakkında bilgi sağlamaktadır. Bunlar 'geri beslemeli ticaret (feedback trading)', 'fiyat baskısı (price pressure)' ve 'bilgi-tepki (information-response)' hipotezleridir. Çalışmada Türkiye sermaye piyasasında bu hipotezlerin geçerliliği ve bunun yansımaları değerlendirilmektedir. Akımlar ile getiriler arasındaki ilişkiler incelenirken her bir veri frekansına göre yatırım fonlarını etkilemesi mümkün değişkenlerin kontrol değişkeni olarak kullanılması planlanmaktadır. Bu değişkenler günlük veriler için para piyasası faiz oranları, döviz kuru, mevcut ekonomik faaliyet hacmini temsilen para arzı, firmaların karlılık düzeylerini temsilen temettü endeksi değişkenleri yanında ARCH etkisine dayalı oynaklık ölçümü.
Özet (Çeviri)
In this study, in Turkey, Simultaneous and dynamic relationships between fund flows and stock returns made to A type securities investment funds and pension investment funds are analyzed at the macro level using daily and monthly data. In the analysis, the input, output and net flows to the mutual funds are separated into two subcomponents, each of which is expected and unexpected. Relations between the mentioned variables provide information about three hypotheses known in finance literature. These are 'feedback trading', 'price pressure' and 'information-response' hypotheses. The validity of this hypothesis in Turkey's capital markets are assessed in this study and its implications. When relations between currents and returns are examined, it is planned to use variables that can affect mutual funds according to each data frequency as control variables. These variables are money market interest rates for daily data, exchange rate, money supply representing current economic activity volume, volatility index based on ARCH effect as well as dividend index variables representing firms' profitability levels.