Bilgi teknolojilerinin hizmet sektöründeki tedarik zinciri üzerindeki hizmet ve alıcı firma performansına etkisinin incelenmesi: Erzurum ili uygulaması
Investigation of the effects of information technologies on service performance and buyer firm performance in the supply chain in service sector: An application in Erzurum
  1. Tez No: 562667
  2. Yazar: MURAT KARADAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLŞAD GÜZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu çalışma kapsamında hizmet sektöründe tedarik zinciri yönetimi kavramları ve modelleri ile hizmet sektöründe tedarik zinciri yönetiminin bilgi teknolojileri, hizmet performansı ve alıcı firma performansıyla ilişkiler incelenmiştir. Ayrıca hizmet sektöründeki tedarik zincirinin üretim sektöründeki tedarik zincirinden farklı olan noktaları ele alınmıştır. Bu amaçla, çalışmanın literatür kısmında tedarik zinciri yönetimi, hizmet, hizmet işletmeleri ve hizmet sektöründe tedarik zinciri yönetimi ve bileşenleri kavramsal olarak açıklanmıştır. Çalışmanın uygulama bölümünde ise;“Erzurum Ticaret ve Sanayi Odasına”ve“Erzurum Esnaf ve Sanatkârlar Odasına”bağlı bulunan ve Erzurum ilinde faaliyet gösteren 145 hizmet işletmesi yetkilileriyle yüz yüze görüşülerek anketler uygulanmıştır. Bilgi teknolojilerinin verimli kullanılmasının, hizmet sektöründe tedarik zinciri yönetimine etkisi ve bu etkinin de hizmet performansına ve alıcı firma performansına etkisi açıklanmıştır. Bu bağlamda geliştirilen model ve hipotez testleri yapısal eşitlik modeli ile istatistiki olarak test edilmiştir. Sonuç olarak; bilgi teknolojilerindeki verimliliğin, hizmet sektöründe tedarik zinciri yönetimini etkilediği ve bunun da hizmet performansını ve alıcı firma performansını etkilediği tespit edilmiştir. Ayrıca, hizmet performansının da alıcı firma performansını etkilediği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, concepts and models of the supply chain management in service sector as well as the relationship between information technologies, service performance and buyer firm performance, and supply chain management in service sector are examined. In addition, the different aspects of the supply chain in the service sector and in the production sector are discussed. For this purpose, in the literature part of the study, supply chain management, service, service enterprises and service sector, supply chain management in service sector and its components are explained conceptually. In the application section of the study; surveys were conducted by face-to-face interviews with 145 service operators in Erzurum Province, which are affiliated to Erzurum Chamber of Commerce and Industry or Erzurum Chamber of Merchants and Craftsmen. The effect of effective use of information technologies on supply chain management in service sector and its effect on both service performance and buyer performance are explained. The model and hypothesis tests developed in this context were tested statistically using the structural equation model. As a result; it is determined that the effective use of information technologies affects the supply chain management in the service sector which consequently affects the service performance and the performance of the buyer firm. In addition, service performance has also been found to affect the performance of the buyer firm.