CMS hadron kalorimetresinin performans analizleri
Performance analysis of CMS hadron calorimeter
  1. Tez No: 562671
  2. Yazar: FUAT BİLİCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYSEL KAYIŞ TOPAKSU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
CMS detektörü BHÇ'nin dört büyük detektöründen biridir. CMS Hadron kalorimetresi (HKAL) parçacıkların enerji ve yönlerinin ölçülmesini sağlar ve dört alt detektörden oluşur. Bu tezde 2018 yılında CMS detektöründen alınan veriler kullanılarak Hadronik Kalorimetrenin (HKAL) performans analizleri ile ilgili çalışmalar yapıldı. 30 Haziran 2018'de meydana gelen plansız elektrik kesintilerinden dolayı HKAL'ın alt kalorimetresi olan Hadronik Uç Kapak (HE)'nin 15. ve 16. kamalarına karşılık gelen bölgede problemler oluşmuştur. Bu tez çalışmasında da arızadan önceki ve arızadan sonraki veriler farklı kinematik nicelikler kullanılarak kıyaslanmış ve bu sorunun fizik analizlerine etkisinin olup olmadığı araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The CMS detector is one of the four major detectors of the LHC. The CMS Hadron calorimeter (HCAL) measures the energy and direction of the particles and is composed of four sub-detectors. In this thesis, the performance analysis of the Hadronic Calorimeter (HCAL) was carried out using the data collected in 2018. Because of the unplanned power cuts on June 30,2018 some problems occurred in 15. and 16. wedges of HE which is one of the sub-detectors of HCAL. In this thesis, the different kinematic quantities before and after the power failures were compared and their effect on the physics analyzes was investigated.